Berlin’de on binler Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i andı

Berlin’de on binler Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i andı

Yüz yıl önce, 15 Ocak 1919’da Berlin’de katledilen Almanya işçi sınıfının öncüleri Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg, Berlin’de yapılan yürüyüş ve mezarlarına bırakılan karanfillerle anıldı. Sabahtan akşama kadar süren anma etkinliklerine yüz bini aşkın kişi katıldı.

13 Ocak 2019 – Berlin’de on binlerce kişi, 100 yıl önce katledilen Almanya işçi sınıfının öncüleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i Sosyalistler Mezarlığı’nda yapılan törende andı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren ülkenin değişik kentlerinden gelen on binlerce insan ellerindeki kırmızı karanfilleri mezarlık anıtına bıraktı. Katledilişlerinin 100. yılı olması nedeniyle anmaya katılım, önceki yıllara göre çok daha yüksek oldu. Gün boyunca gelenlerin 100 bini aştığı tahmin ediliyor.

YÜRÜYÜŞE KATILIM YÜKSEKTİ

Her yıl Frankfurter Tor’dan Sosyalistler Mezarlığına kadar yapılan, savaşa ve yoksulluğa karşı gösteriye de katılım önceki yıllara göre fazlaydı. HBDH, KPD-A, MLKP, DİDF, MLPD ve TKP/ML’nin de aralarında olduğu çok sayıda antifaşist, ilerici, sosyalist örgüt pankart ve bayraklarıyla katıldığı yürüyüşte Almanya Komünist Partisi (DKP), Sol Parti gibi örgütlerin yanı sıra değişik ülkelerden partiler de yer aldı.

Marksist Leninist Komünistlerin de farklı ülkelerden Berlin’e gerelerek katıldıkları yürüyüşte yüzlerce bildiri dağıtıldı. “Leyla Güven Onurumuzdur!”, “Biji Berxwedana Rojava”, “İşgalciler Kürdistan’dan defolun” sloganları Almanca ve Türkçe atıldı. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte ise MLKP kortejinde “Rojava’yı savunalım!” pankartı açılırken, AKP-Saray ve MHP faşist iktidarını Rojava’ya yönelik sömürgeci işgal planlarına karşı Kürt halkıyla dayanışmaya çağrı yapıldı.

Sarı Yelekliler’in de unutulmadığı LLL-Yürüyüşünde, Fransa’da süren eylemler selamlandı.

Yürüyüş kolunda çok sayıda Sol Parti milletvekili yer aldı. En önde “Luxemburg-Liebknecht-Lenin: Hiçbir zaman unutulmayacaklar. Ayağa kalk ve karşı çık!” pankartının taşındığı yürüyüşte savaşa ve silahlanmaya karşı dövizlerin fazlalığı göze çarptı.

Ayrıca 100 yıl önceki Kasım Devrimi’nin 100. yılı da unutulmadı. Pek çok örgüt devrime göndermeler yapan pankartlar taşıdı.

Marşların da çalındığı yürüyüş kolu Sosyalistler Mezarlığı’na kadar devam etti.

MEZARLIKTA ANMA

Mezarlıktaki anmaya her yıl olduğu gibi bu yıl da tanınmış pek çok kişi katıldı. Sol Parti Eş Genel Başkanları Katja Kipping ve Berd Riexinger, Meclis Grubu Eşbaşkanları Sahra Wagenknecht ve Dietmar Barstch, Sosyalistler Anıtı’na birlikte çelenk koydu. Sol Parti eski başkanları Oskar Lafontaine ve Georg Gysi de anmada hazır bulundu.

Anmadan bir gün önce ise çeşitli örgütler tarafından Berlin’de Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i anmak üzere toplantılar yapıldı. Junge Welt gazetesinin düzenlediği geleneksel Rosa Luxemburg Konferansı’na da değişik ülkelerden konuşmacılar katıldı.

Mezarlıktaki anma, gösteri ve toplantılar Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in Almanya’da savaşa, silahlanmaya, sosyal kısıtlamalara, ırkçılığa karşı mücadele edenler tarafından unutulmadığını bir kez daha gösterdi.

MLKP ve KKÖ adına Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht anıtına çelenk bırakıldı.

Mezar anmasının ardından MLKP’liler devrim andı içerek, mücadele sözü verdiler.

SPD SORUMLULUĞU ÜSTLENMEMEYE DEVAM EDİYOR

15 Ocak 1919’da Berlin’de dönemin iktidar partisi SPD’nin yönetimi ele almasından sonra komünistleri ortadan kaldırma planı çerçevesinde, Spartaküsler Birliği’nden gelen Almanya Komünist Partisi (KPD) yöneticileri Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg katledilmişti. Katliamda dönemin ordudan sorumlu bakanı olarak Gustav Noske’nin rol oynadığı sonra ortaya çıkmıştı.

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in öldürülmesinin 100. yılı dolayısıyla Der Spiegel’de yer alan habere göre, SPD Genel Başkanı Andrea Nahles partisinin sorumluluğunu kabul etmeye yanaşmadı. Kasım Devrimi’nin 100. yılı dolayısıyla düzenlenen bir törende Nahles, SPD üyesi Gustav Noske’nin olayda sorumluluğunun olabileceğini kabul etmişti.

 

Luxemburg ve Liebknecht katledilişlerinin 100. yılında anılıyor