Berlin’de Sarı Yeleklilere destek eylemi

Berlin’de Sarı Yeleklilere destek eylemi

Almanya’nın başkenti Berlin’de 12 Ocak Cumartesi günü Fransız büyükelçiliğinin karşısındaki Paris Meydanı’nda Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu öncülüğünde Almanya Göçmen İşçiler AGİF’in çağrısıyla Fransa’da patlak veren Sarı Yeleklilere destek eylemi düzenlendi.

Eylemin açılış konuşmasını AvEG-Kon Eş Başkanı Baki Selçuk yaptı. Selçuk, konuşmasında işçi ve emekçilerin, gençlerin ve kadınların, ezilenlerin Sarı Yelekliler hareketini başından beri desteklediğini, bugün bu amaçla burada bu eylemi düzenlediklerini belirtti. Selçuk, işçi ve emekçilerin hak ve özgürlükler için yürüttüğü mücadeleye, burjuvazinin, kapitalist patronların daima saldırdığını, ama buna karşın aylardır Sarı Yelekliler hareketinin 8. Haftasında devam etiğini, bu hareketin kitlesel ve militan etki gücüyle Macron hükümetinin sarsıntı geçirdiğini ve bu hareketi daha çok sahiplenmek gerektiğini vurguladı. Selçuk’un konuşmasın kitle “yaşasın enternasyonal dayanışma sloganıyla” karşılık verdi.

AGİF Eş Başkanı Gülay Tolu da, Almanca yaptığı konuşmasında 17 Kasım’dan beri on binlerce Sarı Yeleklinin her Cumartesi günü Fransa sokaklarına akın etmesini selamladı. Sarı Yelekliler hareketinin Avrupa kıtasında başlayacak yeni bir mücadele dalgasının öncüsü ve esin kaynağı oldu diyen Tolu, “Sarı Yeleklilerle en iyi dayanışma, onların mücadelesini, işçi ve ezilenlerin bulunduğu her yere taşımak olacaktır.” dedi.

İngiltere Göçmen İşçiler Derneği adına yapılan İngilizce konuşmada Sarı Yelekliler eylemi selamlandı.

AGİF Yönetim Kurulu üyesi Mesut Duman, “Almanca yaptığı konuşmada Avrupa devrimlerinin ve toplum altüstlerin tarihi öncüsü olan Fransız işçi sınıfının ve ezilenlerinin Sarı Yelekliler eyleminin Avrupa’da işsizliğin, sefaletin ve hak gasplarının kararlı mücadeleyle gerin alına bilineceği kanıtlanmıştır” dedi.

Sağanak yağmur altında yapılan eylem alkışlarla ve sloganlarla coşkulu bir şekilde sonlandı.