BERLİN’de Şengal’e saldırı protesto edildi

BERLİN’de Şengal’e saldırı protesto edildi

BERLİN(05.03.2017)- KDP’ye bağlı Peşmerge  güçlerinin Şengal’e saldırısı Almanya’nın başkenti Berlin’de de protesto edildi.
Berli’in Brandenburger Tor Kapısı önünde yapılan protesto mitingine Êzidî Federasyonu, Êzidî Kadın Meclisi, NAV-DEM Berlin, HDK Berlin, DEST-DAN Kadın Meclisi, Ciwanên Rojava, PYD Berlin, ATİK, AvEG-Kon’un ve Kürdistan Solidaritet Komitesi ‘nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kurum katıldı.
Eylemde kurunlar adına Almanca, Kürtçe ve Türkçe yapılan konuşmalarda saldırının Barzani’nin Türkiye ziyaretinin hemen arkasından gelmesine dikkat çekildi ve Barzani’nin Türk devleti ile işbirliği yaparak Kürt halkına ihanet etmekten vazgeçmesi istendi.  Ezidi halkının 2014 yılında Türk devletinin desteklediği İŞİD çetelerinin saldırısına uğradığını, Barzani güçlerinin Şengal’den çekilerek katliama ortak olduğunun vurgulandığı eylemde, bu gün de Türk devletinin desteklediği Barzani ve KDP’si Ezidi halkına saldırıyor. Ezidi halkının yalnız olmadığını ve yeni bir katliam yaşamasına izin verilmeyeceği vurgulandı.