Bern’de ‘Geziden Rojava’ya Direnenler Kazanacak’ yaz şenliği

Bern’de ‘Geziden Rojava’ya Direnenler Kazanacak’  yaz şenliği

BERN (16.06.2014)- İGİF’e bağlı faaliyet yürüten Bern Halk Evi her yıl düzenlediği yaz şenliğinde üyeleri ve dostlarıyla buluştu. 100’e yakın katılımın olduğu ve kolektif paylaşımın dorukta olduğu şenlikte siyasal tartışmalardan eğlencelere sportif etkinliklerden halaylara kadar bir çok aktivite yapıldı.

Son yılların en kitlesel ve canlı pikniğinde ESP MYK Üyesi Hilmi Toy ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Halk Evi ve İGİF adına kısa bir açılış konuşması yapan İGİF Yönetim Kurulu üyesi  Savaş Demir  katılımcıları selamladı. Daha sonra Hilmi Toy söz alarak Geziden Rojavaya, Soma’dan Liceye Direnen halkların mücadelesine dair canlı ve anlamlı bilgiler paylaşarak geleceğe dönük görevlere işaret etti. Gazi’den Geziye halkların değişimine ilişkin somut bilgiler paylaşan Toy, direnmenin bir hak olduğunu vurguladı.

Rojava, Irak ve Ortadoğu, HDP ve sosyalistlerin yaklaşımına dair bir çok konuda düşüncelerini ifade eden Toy’a sorulan soruların ardından söyleşi sona erdi.

Daha sonra kolektif yemek sofrasında buluşan göçmen emekçiler, dayanışma amaçlı programa katılan Sanatçı Alican’ın güzel ve coşkulu türküleriyle halaya durdular. Yaz şenliği, Çekiliş ve Voleybol oyunlarının ardından Bern Halk Evi üyeleri ve dostlarına yüksek bir moral katarak sona erdi.