Bern’de şehitler anması

Bern’de şehitler anması

 

BERN (23.11.2014)- Devrim ve sosyalizm kavgasında yaşamını yitirenler İsviçre’nin Bern kentinde yapılan bir etkinlikle anıldılar.

Saygı duruşuyla başlayan etkinlikte şehitlerin yaşamından kesitler sunan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Yaklaşık 50 kişinin katıldığı etkinlikte MLKP adına bir konuşma yapıldı. Temsilci, başta Paramaz olmak üzere şehitleri anarak başladı konuşmasına.

Paramaz adının tarihsel açıdan birleştiriciliğine dikkat çeken temsilci, Kobane devriminin önemine vurgular yaptı. Bölgesel devrim fikrinin MLKP’nin 3. Kongresinde alınan bir karar olduğunu belirten temsilci, bugün Rojava devriminin bunu doğruladığını ifade etti. Şehitlerin izinden yürümenin Rojava devrimiyle direk bağ kurmaktan geçtiğini ifade eden temsilci Paramaz, Arin Mirkan, Serkan Tosun ve Kader Ortakkaya’nın yaşamından bazı kesitler sundu. Paramaz’ın mektubunu da paylaşan temsilci, onun geçmiş ile bugünü buluşturan özelliğine dikkat çekti.

Etkileyici ve öğretici konuşma yapan temsilci, Rojava devrimine, Kürt halkının mücadelesine omuz vermeye çağırdı. Daha sonra düşüncelerinin paylaşımının ardından anma sona erdi.