Bielefeld’de Özgür Basınla Dayanışma Etkinliği

Bielefeld’de Özgür Basınla Dayanışma Etkinliği

Atılım Gazetesi şahsında düzenlenen Özgür Basınla Dayanışma Etkinlikleri Bielefeld’de devam etti. Etkinlikte özgür basınla dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yapıldı.

BİELEFELD (16.05.2016) – Hollanda’da start alan Belçika ile süren Özgür Basınla Dayanışma Etkinliklerine Bielefeld’de devam edildi. Atılım Gazetesi Temsilcisi İsminaz Ergün ve AvEG-Kon Eşbaşkanı Baki Selçuk’un konuşma yaptıkları etkinlikte, sanatçı Erdoğan Emir sahne aldı.

Bielefeld Enternasyonal Halkevi’nin organize ettiği ve SKB’den Gülbahar Gündüz’ün sunuculuğunu yaptığı etkinlik, basın şehitleri şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı.

Etkinlikte bir konuşma yapan AvEG-Kon Eşbaşkanı Baki Selçuk, sözlerine Mayıs ayında ölümsüzleşen Denizleri, İbrahimleri, Haki Karerleri ve Dörtleri anarak başladı. Selçuk, Türkiye’de AKP/Saray faşist diktatörlüğünün özgür basını susturarak, bütün basını kendisine biat eder duruma getirmeye ve gerçeklerin halka ulaşmasını engellemeye çalıştığını, ancak faşist diktatörlüğe boyun eğmeyen özgür basın sayesinde gerçekleri öğrenmeye devam ettiklerini belirtti.

Kürdistan’da yakılıp yıkılan kentleri, bodrumlarda diri diri yakılan insanları, sokaklarda bırakılan cenazeleri, batıda sokak ve ev infazlarını, işçi ve emekçilere yönelik her türlü saldırıyı özgür basın sayesinde takip ettiklerini belirten Selçuk, faşist diktatörlüğün tüm saldırılarına karşı direnişin sürdüğünü, Kürt halkının teslim olmadığını ve direndiğini, Türkiye ve Kürdistan’daki devrimci parti ve örgütlerin cephesel bir örgütlenmeye giderek mücadeleyi büyüttüklerini belirtti.

AKP iktidarının, halkların, işçi ve emekçilerin sesi olan HDP’yi meclisten dışlamaya ve HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırarak susturmaya çalıştığına dikkat çeken Selçuk, faşizme karşı mücadelenin sokak ayağının büyütülmesinin önemine değinerek, Avrupa’da da mücadeleyi büyütme, direnişi ve özgür basını sahiplenme çağrısında bulundu.

Selçuk’un konuşmasının ardından Atılım Gazetesini ve 21 yıllık mücadelesini tanıtan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sinevizyonu ilgiyle izlenen katılımcılar, Atılım Gazetesinin büyük emeklerle çıkarılıp okurlara ulaştırıldığını, uğradığı sayısız baskılara rağmen ”büyük bir kavganın ürünü ve büyük bir davanın sözcüsü olmaya devam ettiğini gördüler.

Sinevizyon gösteriminin ardından kürsüye çağrılan Atılım Gazetesi Temsilcisi İsminaz Ergün, özgür basının, Atılım çalışanlarının ve direnişin selamını ve coşkusunu etkinliğe taşıdı.

Bir bütün olarak Özgür Basının diktatörlüğün hedefinde olduğunu, son hafta tutuklanan DİHA çalışanlarının sayısının 13’e ulaştığını belirten Ergün, Atılım Gazetesi olarak her türlü zulüm ve baskıya rağmen gerçekleri halka ulaştırmaya devam edeceklerini belirtti. Cizre’de diri diri insanlar yakılıyorsa, Sur, Nusaybin ve daha bir çok kent yakılıp yıkılıyorsa ve katliamlar yapılıyorsa, Atılım’ın oralara giderek yapılan katliamları ve aynı zamanda halkın direnişini objektif olarak halka ulaştırmayı kendilerine sorumluluk olarak gördüklerini ve bunun gereklerini yerine getirdiklerini söyledi.

AKP iktidarının muhalif olan herkesi susturmaya çalıştığını ve özgür basının zor koşullarda haber yaptığını belirten Ergün, Atılım’ın baskıya uğrayan diğer gazeteleri sahiplenme ve birleşik mücadeleyi büyütme çabası içinde olduğunu belirtti. Özgür Ülke bombalandığında Atılım’ın bürolarını Özgür Ülke gazetesine tahsis ettiğini ve çalışanlarının Özgür Ülke için haber yaptıklarını belirten Ergün, bu sahiplenme tutumu ve pratiğinin Atılım’ın süren çizgisi olduğunu hatırlattı.

Devrim ve sosyalizmi savunan bir direniş mevzisi olan Atılım’ın Sibel Bulut gibi Rojava savunmasında komutanlaşan, Özgür Tektaş gibi faşizme karşı direnişte ölümsüzleşen direnişçiler yetiştirdiğini anlattı.

Atılım’ın gücünü işçi ve emekçilerden aldığını, onların sesi olduğunu belirten Ergün, onların sahiplenmesi ile ayakta durduklarını ve bu sahiplenmede Avrupa’daki okurlarında önemli payının olduğunu vurgulayarak, saldırıları püskürtmek ve mücadeleyi büyütmek için Atılım ve özgür basının daha fazla sahiplenilmesi gerektiğini belirtti. Gösterilen dayanışmadan dolayı katılımcılara ve etkinliği düzenleyenlere teşekkür eden Ergün, alkışlar arasında kürsüden indi.

Etkinliğin dinleti bölümünde sahne alan sanatçı Erdoğan Emir ise, ağırlıklı olarak Zazaca söylediği ezgileriyle katılımcıların beğenisini kazandı.