Binler Teröre ve Irkçılığa Karşı ‘Dayanışma’ Dedi

Binler Teröre ve Irkçılığa Karşı ‘Dayanışma’ Dedi

BRÜKSEL(19.04.2016)-Belçika’nın başkenti Brüksel’de Belçikalı ilerici, sosyalist parti ve grupların çağrısı üzerine toplanan binlerce kişi, başkentte 22 Mart’ta meydana gelen iki ayrı terör saldırısında yaşamını yitiren 32 kurbanı andı ve artan ırkçılığı ve nefret söylemlerini protesto etti.

“Teröre ve nefrete karşı yürüyüş” adı verilen eylemde ölenler için saygı duruşunda bulunuldu. Belçikalıların elinde “Sakin ol ve Belçika’yı sev”,’’ Birlikte dayanışma içinde yaşayalım’’, ‘’teröre ve ırkçılığa karşı dayanışma’’, ‘’ DAİŞ defol Belçika senin değil’’ yazılı pankartlar taşıdı.

AveG-Kon, SKB, Brüksel Halk Evi ve Rojava Dayanışma Komitesinin de katıldığı yürüyüşte, farklı din ve politik kesimlerin temsilcileri, kurban yakınları ve Belçika halkı teröre karşı birlik mesajı verdi. Saldırıdan sağ kurtulanlar da yürüyüşte yer aldı.

Kuzey Garı ve saldırganların aylarca saklandığı Molenbeek mahallesinden de binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün, saldırıdan hemen sonra yapılması planlanmıştı. Ancak güvenlik gerekçesiyle ertelenmişti.

 

Binlerce kişini yer aldığı yürüyüşte yer alan antifaşist Axel Farkas NVA’lı Bakan Sigfried Bracke tarafından polise verilen emirle gözaltına alındı. Farkas, gözaltına alındığı anda polisin faşistleri değil ırkçılığa karşı olduğu için kendisini yasadışı bir şekilde polisler tarafından gözaltına alındığını haykırdı. Çevredeki eylemciler attıkları sloganlar ile gözaltını protesto etti

Belçika’da 22 Mart’ta Zaventem Havaalanı ve Maalbeek Metrosu’nda meydana gelen iki ayrı intihar saldırısında 32 kişi yaşamını yitirmişti.