Britanya Demokratik Güç Birliğinden Seçim Açıklaması

Britanya  Demokratik Güç Birliğinden Seçim Açıklaması

Londra (20.04.2015) – Britanya Demokratik Güç Birliği, 7 Mayısta yapılacak İngiltere seçimlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Cemevinde yapılan açıklamada yaklaşan seçimlerdeki tutum açıklanırken, Türkiyeli ve Kürdistanlı topluma duyarlılık çağrısı yapıldı.

“İngiltere’de 7 Mayıs’da yapılacak olan genel seçimler yaklaşıyor” denilen açıklamada “özellikle 2008’de ekonomik krizin ardından iktidara gelen koalisyon hükümeti tarafından uygulanan kemer sıkma (tasarruf) politikaları, eğitimden sağlığa konuttan sosyal yardımlara kadar bir çok alanda kesintileri ve saldırıları da beraberinde getirdi. Sağlık, konut ve eğitim alanındaki bu saldırıların yanı sıra çalışma hayatındaki koşullarda kötüleşti. Kamu alanında çalışan emekçiler ücretlerine 3 yıllık zam alamazken, bir çok itfaiye bölümü kapatıldı. Öğretmenlerin çalışma koşulları ağırlaştırılırken, belediye, metro ve itfaiye olmak üzere bir çok alanda kademeli olarak işten atmalar yaşandı” denildi.

Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen emekçilere de seslenen Britanya DGB açıklaması şöyle devam etti; “Böylesi önemli bir süreçte, Türk ve Kürt kökenli emekçilerin ülke gündemine dahil olması, söyleyecek sözümüzün olması, oylarını kullanması, seçme ve seçilme hakkını kullanması, bu politikalara karşı mücadele eden kesimleri desteklenmesi önemlidir. Bu nedenle Demokratik Güç Birliği olarak bizler Britanya’da yapılacak olan 7 Mayıstaki genel seçimlerde Türkiye kökenli göçmen emekçilerin tasarruf politikalarını kabul etmeyen, kesintilere karşı mücadele eden, herkes için parasız sağlık ve eğitim hakkını talep eden, savaş ve işgal politikaların reddeden, göçmenleri günah keçisi gösteren değil yerli ve göçmen emekçilerin birliğini savunan oluşumlara ve koalisyonlara oy vermesi çağrısında bulunuyoruz” denilerek açıklama bitirildi.

Açıklamanın ardından izleyicilerden gelen sorular yanıtlandı. En çok sorulan ve merak edilen konu DGB’nin neden bir parti yada kooalisyon adı vermediği oldu. Bu soruya kitle örgütü temsilcileri şu cevabı verdi;” bizler bu açıklamada 17 ayrı kurumu temsil ediyoruz ve aramızda farklı partileri destekleyen kurumlar vardır. Bu açıdan bir isim veremezdik ancak açıklamada da söylediğimiz gibi İngilterede yaşayan toplumumuzun duyarsızlığını ve ilgisizliğini atarak, yaşadığımız ülkenin gündemlerine müdahil olması hepimizin hem fikir olduğu konudur” denildi.

Bir başka soru ise 1 Mayıs çalışmaları hakkında oldu. Bu konuda da ; DGB olarak sendikalarla daha sıkı, daha derin ilişkiler geliştirmesi ve 1 Mayıs platformlarında daha aktif yer alınması kararlaştırıldığı, bu amaçla çeşitli adımların atıldığı belirtildi.