Brüksel’ de 6 Kasım’da hayat felç olacak

Brüksel’ de 6 Kasım’da hayat felç olacak

 

BRÜKSEL (04.11.2014)- Belçika’nın en büyük üç sendikanın kararı doğrultusunda ülkenin dçrt bir yanında işçilerin akın edeceği Brüksel kitlesel eyleme sahne olacak

Merkez sağ koalisyonun oluşturduğu hükümetin yeni programın işçi ve emekçilere getirdiği ek kesintiler, emeklilik yaşının yükseltilmesi,sağlığa ve eğitime ayrılan bütçelerde kısıtlamalar, zamlar, alım gücünün düşürülmesi gibi sorunlar karşında, sendikalar taleplerini eylemler zinciriyle dile getirecekler.

Brüksel merkezde tramlar ve otobüsler çalışmayacak. Diğer iş kolundaki işçi ve emekçiler eyleme katıldıkları taktirde soruşturmaya maruz kalmayacak ve ücretlerini sendikalar karşılıyacak.

Cezaevleri gardiyanları perşembe günü grev yaparak eylemlere katılacak ve polis sendikasıeyleme destek için gardiyanların yerine o gün işe gitmeyeceklerini belirtiler.

Sendika temsilcileri halka seslenerek, hükümetin keskin ve acımasız emekçi karşıtı programına karşı eylemler güçlü katılm çağrısı yaptı.

Brüksel’de 6 kasım perşembe günü Gare de Nord’ta saat 10 da başlayıp şehir merkezinde yapılacak üzün bir yürüyüşten sonra saat 14′te gare de Midi’de yapılacak bir miting ile sonlandırılacak eyleme 50 000 kişin katılması bekleniyor.

Greve katılım için trenler çalışacak ve özel indirimli tarif eylemciler için uygulanacak.

En son geniş katılımlı ulusal eylem Di Rupo hükümetin programına karşı Aralık 2011 yılında 50 000-80 000 arası,Şubat 2013 yılında ise 30 000-50 000 arası katılımla yapılmıştı.

Brüksel eyleminden sonra 24 kasım günü provinces de Liège, Luxembourg, Limbourg et Anvers débrayeron şehirlerinde, 1 Aralık günü, provinces de Namur, du Hainaut, de Flandre-Orientale et de Flandre-Occidentale, 8 Aralık günü région de Bruxelles et des deux Brabant de mener’de grevler yapılak.

Yapılacak uyarı grevlerine karşılık hükümet geri adım atmadığı taktirde 25 Aralık günü ülke genelinde genel greve gidilecek.