Brüksel Halkevi’nde Tecavüze Karşı Açlık Grevi

Brüksel Halkevi’nde Tecavüze Karşı Açlık Grevi

Brüksel (26.04.2016) – 10 Cibuti’li kadın yaşanan iç savaşta devlet güvenlik kuvvetlerinin kadına uyguladığı tecavüz ve şiddeti protesto etmek için 26 Nisan Salı günü Brüksel’de bulunan Halkevi’nde açlık grevine başladı.

Açlık grevi ekibi yaptığı basın açıklamasında; “yeryüzündeki kadınlara sesleniyoruz. Tecavüz ve şiddete karşı verdiğimiz mücadelemizde yanımızda olun.

Bizler Fransız ve Dijbouti hükümetinin askeri güçleri tarafından yapılan tecavüz ve şiddetin savaş suçu olarak kabul etmesini istiyoruz.

Avrupa’nın sessizliği bozarak yargı yollarının açılmasını istiyoruz” dedi.

Cibuti Cumhuriyeti doğu Afrika’da küçük bir ülke. Bu ülkede cinsel tacizle ilgili bir yasa yoktur. Kadınların %93’ü kadın sünnetine maruz kalmaktadır.

1991’deki iç savaştan bu yana binlerce kadın sürekli askerlerin tecavüzüne uğradı. Yıllarca bunu duyurma çabası içinde olan kadınlar seslerini duyurmak için yıllarca mücadele içinde oldular.

Şimdi seslerini duyurmak için 10 kadın açlık grevine başladı. Yıllarca kör ve sağırları oynayan Avrupa ülkelerine bu eylemleri ile seslenmek istiyorlar.

Açlık grevci kadınlar SKB ( Sosyalist Kadınlar Birliği)’nin de destek verdiği eyleme talepleri kabul edilene kadar devam edeceklerini açıkladılar.

Başlıca dört ana talebi olan kadınların; Cibuti hükümetin desteklediği tecavüzün Avrupa tarafından tanınmasını, Avrupa göç etmek zorunda olan kadınların araştırılmasını, Tecavüz suçuna bulaşmış askerlerin araştırılıp yargılanmasını ve Cibuti’nin uluslararası anlaşmalara uymasını istiyorlar.