Brüksel ve Münih’te Şengal için çadır eylemi

Brüksel ve Münih’te Şengal için çadır eylemi

BRÜKSEL/MÜNİH (19.08.2014)- IŞİD çetelerinin Şengal katliamını protesto eylemleri devam ediyor. Almanya’nın Münih kentinde çadır eylemi 8’inci gününde sona ererken Belçika’nın başkenti Brüksel’de AP önünde çadır açıldı.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de ise Avrupa Parlamentosu (AP) önünde Belçika Kürt Kadın Hareketi tarafından bilgilendirme çadırı açıldı.

Çadır eyleminde IŞİD vahşetini gösteren fotoğraflar ve afişler asılırken, bilgilendirme amaçlı yüzlerce bildiri dağıtıldı. Eylem boyunca, IŞİD çetelerinin vahşeti anlatıldı. Uluslararası toplumun Şengal katliamına karşı yeterli tepkiyi göstermemesi kınanırken, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden duyarlı Şengal’de gerçekleşen katliamlara karşı duyarlılık çağrısı yapıldı.

Eylemde, Şengal için acil yardım çağrısı yapılırken, sık sık “Biji berxwedana Şengale”,”Biji YPG”, “Biji gerilla”, ve “Biji yekitiya gele Kurd” gibi sloganlar atıldı.

Çadır eylemine AvEG-KON da katılarak desteğini sundu.

MÜNİH

Almanya’nın Münih kentindeki çadır eylemi, 8’inci gününde dün 16:00’da düzenlenen bir saatlik oturma eylemiyle sona erdi.

Şengal’deki katliamı protesto etmek amacıyla kurulan çadırda 8 gün boyunca bildiriler dağıtıldı, bilgilendirme yapıldı. Almanların yoğun ilgi gösterdiği çadır eyleminde katliama sessiz kalınmaması gerektiği belirtildi.

Dün düzenlenen bir saatlik oturma eyleminin ardından 8 günlük çadır elemi sona erdi. Almanca bildirilerin dağıtıldığı ve okunduğu eylemde IŞİD çetelerine tepki gösterildi. Alman basınının da yoğun ilgi gösterdiği eylemde, Şengal ve Êzîdîlerle ilgili bilgiler sunuldu.

Yapılan konuşmalarda ise IŞİD’in ilk olarak Rojava’ya saldırdığına da dikkat çekildi. IŞİD’in katliamlarından ABD, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin sorumlu olduğu da belirtilen konuşmalarda, “Bu ülkeler IŞİD’i finanse ediliyor” dendi.

Başta Avrupa olmak üzere, dünyada yaşayan Kürtlerin Şengal ile dayanışma içinde olması gerektiği de vurgulanan konuşmalarda, IŞİD çetelerini teşhir etmek için eylemlerin devam edeceği de belirtili.