Brüksel’de 100.Yılında Soykırım Paneli

Brüksel’de 100.Yılında Soykırım Paneli

Brüksel (21.06.2015) - Aveg-Kon’a  bağlı olarak Belçika’da çalışmalarını yürüten Belçika Göçmenler Kolektifi ve Sosyalist Kadınlar Birliği Belçika’nın birlikte örgütlediği “100.yılında Ermeni soykırımıyla yüzleşmek insanlaşmaktır” paneli dün Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşti.

Panelde konuşmacı olarak Atılım ve Politika yazarı Ziya Ulusoy, Belçika Demokratik Kürt Toplum Meclisi temsilcisi Cihan Xerzan, araştırmacı yazar Hovsep Hayreni ve SKB adına Zeynep Görgü katıldı.

Panel soykırımda hayatını kaybeden insanlarımız ve Rojava’da kurulan Enternasyonal Özgürlük Taburu savaşçılarından  18 Haziran günü ölümsüzleşen Halil Aksakal şahsında tüm devrim ve sosyalizm şehitleri için yapılan saygı duruşu ile başladı.

Panel konuşmacıların sunumlarının ardından soru cevap şeklinde devam etti. Ermeni soykırımıyla yüzleşmek, özür dilemek bir yanıyla özeleştiri biçimidir, tarih bilincimizi yenilemek bugünkü mücadelemizi geliştirecek bir yol olduğu, soykırımda neler yaşandı, bir halkın acıları nelerdi, bugüne kadar neden çok fazla konuşulmadı gibi temel  başlıklar ele alındı.

Yaklaşık 40 kişinin katıldığı panelde ayrıca SKB’nin hazırladığı sinevizyon gösterimi büyük ilgiyle izlenirken, günümüzdeki İŞİD canilerinin Ezidi  – Kürt  kadınlarına uyguladığı zulüm taciz ve tecavüzün 100 yıl önce Ermeni kadınlarının yaşadığı acılarla aynıdır, bunun için de ortak mücadele edilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.