Brüksel’de 50 bin emekçi “kemer sıkmayacağız” dedi

Brüksel’de 50 bin emekçi “kemer sıkmayacağız” dedi

BRÜKSEL (04.04.2014)- Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (CES)’nin çağrısıyla bir araya gelen 50 bini aşkın emekçi Avrupa’daki kemer sıkma politikalarını protesto etmek amacıyla Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi.

Fransa, Polonya, Hırvatistan, İspanya, Portekiz, İngiltere, Yunanistan, Bulgaristan, Belçika ve Almanya olmak üzere Avrupa’nın her yanından onbinlerce kişi Brüksel’e aktı.

Avrupa hükümetlerinin kemer sıkma politikalarını protesto etmek amacıyla Brüksel Kuzey Tren Garı’ndan Avrupa Komisyonu (AK) binalarını bulunduğu Schuman Meydanı’na kadar yürüyen işçi ve emekçiler yürüyüş boyunca ara ara polisle çatıştılar.

AK binalarını hedef alan emekçilere polisin müdahalesi sert olurken, polis eylemcileri, Avrupa Komisyonu binalarından uzak tutmak için tazyikli su ve gaz bombaları kullandı.

‘BAŞKA BİR AVRUPA MÜMKÜN’

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun ‘Başka bir Avrupa mümkün’ şiarıyla düzenlediği yürüyüşte daha sosyal bir Avrupa talep edilirken, “Kemer sıkma tedbirleri = kalıcı yoksulluk” şeklindeki bir pankart dikkat çekti.

Son yılların en radikal ve yüksek katılımlı yürüyüşünde göçmen emekçiler de önceki yıllara göre katılım sağladıkları görüldü.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) üyeleri de yürüyüşe üzerinden Fransızca “Kapitalizm krizdir, onların krizinin bedelini ödemeyeceğiz” yazılı pankartlarıyla katıldılar.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Bernadette Segol, “Bizim mesajımız basit ama bu Avrupalı yetkililerin duymak istemediği bir mesajdır. Bizim mesajımız, onların mali krize karşı geliştirdiği politikaların yetersiz olduğu ve gerçekte sosyal ve ekonomik krizi ağırlaştırdığıdır. Bizim mesajımız, kemer sıkma politikasının işlemediğidir” dedi.

Konfederasyonun sözcüsü Emunuela Bonacina, bu eylemin amacının Avrupa’ya kemer sıkmanın olmadığı, kalıcı kalkınma ve nitelikli iş için güçlü yatırımların olduğu yeni bir yol sunmak olduğunu söyledi. Bonacino, 25 Mayıs’taki Avrupa parlamentosu seçimlerinde AB’nin yönetilme biçiminde değişiklik yapacak adaylara oy verilmesi çağrısında bulundu.

26 MİLYON KİŞİ İŞSİZ

Sendikalara göre Avrupa genelinde 26 milyonu aşkın kişi işsiz durumda. Sadece 2008 yılından bu yana 10 milyon kişi daha işsiz kaldı. 28 AB ülkesinin 18’inde reel ücretler çöktü. Gençler açısından durum daha kötü Avrupalı 7,5 milyon genç çalışmıyor, eğitimi sürdüremiyor veya iş eğitimi görmüyor.