Brüksel’de 8 Mart Mitingi

Brüksel’de 8 Mart Mitingi

Brüksel (09.03.2016) – Brüksel’de yapılan 8 Mart mitingine Kürdistan’daki katliamlar ve Avrupa’nın Türk devleti ile insan haklarını hiçe sayarak yaptığı iş birliğini eleştiren konuşmalar damgasını vurdu.

Amazon ve Dünya Kadın Yürüyüşü’nün organize etiği eylemde Suriye ve Kuzey Kürdistan’daki katliamları teşhir eden pankart ve dövizler açıldı. Kadın katliamları ile ilgili resimler taşınırken Belçikalı Avukatlar Avrupa’daki kadın hak ihlalleri üzerine kısa bir oyun gösteriminde bulundu.

Eşit işe Eşit ücret temalı yapılan konuşmalarda Avrupa’da halen aynı işi yapan erkekle kadın arasındaki ücret uçurumunun % 22’lerde seyretmesinin demokrasi, eşitlik ve özgürlük seviyesinin çarpıklığının bir göstergesi olduğu belirtilerek mücadelenin bu eksenli olanın kararlı bir şekilde yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

Gare Central’de yapılan mitinge, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Kürt Enstitüsü Kadınları, Dünya Kadın Yürüyüşü, İran 8 Mart Kadın grubu katıldı.

Coşkulu geçen eylemde “Kadın katliamlarına son, Eşit işe-eşit ücret, Kürdistan’daki katliamlara son, Benim bedenim, benim kararım” sloganları atıldı.

09.03.2016-Brüksel2 09.03.2016-Brüksel3