Brüksel’de HDK-Avrupa toplantısı

Brüksel’de HDK-Avrupa toplantısı

HDK-Avrupa Girişimi ikinci toplantısını 8 Mayıs’ta Brüksel’de gerçekleştirdi. Avrupa’nın farklı ülkelerinden bir araya gelen temsilciler, HDK-A kuruluş sürecine dair önemli kararlar aldı.

BRÜKSEL (10.05.2016) – Brüksel’de Halkların Demokratik Kongresi Avrupa (HDK-A) Kongre Girişim toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’den HDK Eş Sözcüleri Ertuğrul Kürkçü, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDK Yürütme Kurulu üyesi Veysel Mete Elçi de katıldı. HDK-A Kuruluş Kongresinin sonbaharda yapılması kararlaştırıldı.

Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, İsviçre, İngiltere gibi çok sayıda ülke ve şehirden gelen katılımcılar, Avrupa’da HDK kuruluş çalışmasına dair de kararlar aldılar.

NAV-DEM Eşbaşkanı Yüksel Koç ve AvEG-KON Eşbaşkanı Şafak Arabacı tarafından yönetilen toplantı, saygı duruşunun ardından, katılımcıların tespitiyle başladı. Tek tek söz alan katılımcılar, geldikleri ülke ve temsil ettikleri kurumları belirttiler.

Seçimlerde ortaya çıkan gücün de etkisiyle bu aşmaya gelindiğini belirten Yüksel Koç “HDP Seçim Platformları Bileşeni kurumlarla birlikte, seçimlerde 4 binin üzerinde kişiyle birlikte seçim çalışması yürüttük. Bu önemli bir potansiyeldir ve bu çalışma için önemli bir güçtür” dedi.

Geçtiğimiz yıl 7 Haziran sonrasında gündeme gelen, ancak 1 Kasım seçimlerinden dolayı seçim sonrasına ertelenen HDK-A kurma çalışması, seçimlerden sonra somut olarak tartışılmaya başlandı. Bu çalışma için 28 Şubat’ta Almanya’nın Köln kentinde bir toplantı gerçekleştirilmiş ve HDK-A kuruluş çalışmasının başlatıldığı duyurulmuştu.

Köln toplantısı sonrasında Almanya’da ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde örgütlenme çalışmalarını yoğunlaştırılmış ve birçok ülke ve şehirde HDK tanıtım toplantıları yapılmış, girişim komiteleri oluşturulmuştu. Halk toplantıları şeklinde düzenlenen toplantılara, bileşenlerden konuşmacılar ve Türkiye’den HDK’den de konuşmacılar katıldı. Bu toplantıların bir serisine de HDK Eş sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit konuşmacı olarak katıldı.

Tarihi toplantı”

Brüksel’de gerçekleştirilen bu toplantıya katılan HDK Eş Sözcüleri Koçyiğit ile Kürkçü ve HDK YK üyesi Elçi, ülkedeki HDK kuruluş çalışmalarına ilişkin deneyim ve önerilerini aktarırken, HDK Avrupa’ya ilişkin görüşlerini de anlattılar.

Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDK’nin kuruluşu hakkında genel bilgilendirmede bulunurken, Avrupa’ya ilişkin de “Toplumun örgütlülüğü ne kadar güçlü ise demokrasi ve özgürlük mücadelesinin de o kadar güçlü olacağının bilinciyle ana eksenine meclis çalışmalarını koyar. Avrupa’da da aynı perspektif ile kurulacak olan bir HDK’nin, hem Türkiye, hem Kürdistan, hem de Avrupa’ya ilişkin yönleri olacaktır. Türkiye ve Kürdistan’daki genel demokrasi ve özgürlük mücadelesine katkısı olmakla beraber, Avrupa’da yaşanan sorunlara da çözüm gücü olmak zorundadır.” dedi.

Tarihi bir toplantı gerçekleştiriyoruz” diyen Ertuğrul Kürkçü ise, “Sadece Türkiye ve Kürdistan’a değil, Avrupa’ya da müdahale edecek bir oluşumu yaratıyorsunuz” dedi. HDK’nin program ve tüzüğünün esas alınarak, Avrupa için bir program ve tüzük hazırlanması gerektiğini belirten Kürkçü “Kurumların ve bireylerin hakları gözetilmelidir.” dedi. Kürkçü, diğer uluslardan göçmen örgütleri ve kuruluşlarında içinde yer almasının mükemmel olacağını belirtti.

20160508_132244

HDK-A toplantısı Brüksel

Tabandan yukarıya doğru örgütlenme esas alınacak

Toplantıya katılanlar, HDK-A’nın kent meclisleri, ülke meclisleri ve Avrupa kongresi şeklinde tabandan yukarıya doğru örgütlenmesi konusunda hemfikir oldular.

Toplantıya katılan Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-KON), Sosyalist yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Avrupa Kürt Demokratik Toplum Merkezi (KCD-E), Yeşiller Sol Parti, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Berlin ve Hamburg HDK Meclisleri, Ülke Meclisleri gibi çok sayıda kurum temsilcisi ve birey söz alarak görüşlerini belittiler.

Toplantıda söz alan ülke HDK Girişim komiteleri sözcüleri de ülkelerdeki çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundular.

HDK-A’yı mücadele içinde var etmek

HDK-A Kongre Girişimi, HDK-Avrupa çalışmalarını aşağıdan yukarı bir örgütlenme anlayışıyla sürdürecek ve sonbaharda yapılması hedeflenen kuruluş kongresinin hazırlıklarını yürütecek. Avrupa’da yaşayan, farklı uluslardan ve kimliklerden gelen Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenleri katılımcı ve çoğulcu bir perspektifle yan yana getirmeyi hedefliyecek.

HDK-A’yı siyasal mücadele içinde var etmek isteyen katılımcılar, bir dizi eylemlilik kararı da aldı. Türkiye ve Kürdistan’a yönelik faaliyetler gibi, Avrupa özeline yönelik faaliyetlere de ağırlık verilecek. Yoğunlaştırılmış çalışma ve kampanya şeklinde yürütülecek olan çalışmaların kararı da oy birliğiyle alındı. Bu çalışma ve kampanyalardan bir kısmı şunlar:

– Fransa’daki göstericilerle dayanışma

Fransa’da hükümetin geniş halk yığınlarını hiçe sayan politikalarına karşı 31 Mart’ta eylemlere başlayan Gece Ayakta hareketi, Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada eylem çağrısı yaptı. HDK-A olarak, Gece Ayakta hareketinin 15 Mayıs’taki uluslararası eyleme katılım çağrısı yapılacak.

– Vekilime dokunma

16 Mayıs’ta, Türkiye’de parlamentoda görüşülmeye başlanacak olan dokunulmazlıklarla ilgili olarak, tüm Avrupa’da başta büyükelçilikler ve konsolosluklar olmak üzere, Türkiye temsilcilikleri önünde “Vekilime dokunma” gösterileri düzenlenecek.

– Suça ortak olma

Girişimin önüne koyduğu bir diğer önemli görev ise AB ile Türkiye arasındaki kirli anlaşmanın iptal edilmesi talebiyle yürütülecek bir kampanya. Bu kampanya Avrupalı sol ve sosyalist örgütlerin, sendikaların, akademisyenlerin, sanatçıların ve kanaat önderlerinin katılımıyla başlatılacak ve toplanacak imzalar yıl sonuna doğru Berlin’de düzenlenecek büyük bir gösteriyle Alman Hükümetine teslim edilecek.

Bu faaliyetlerin yanı sıra, Türkiye’de ve Avrupa’daki gelişmelere göre, yerel ve genel diğer çeşitli faaliyetler de yürütülecek

13151608_1022130117870779_4302931643775786500_n

HDK-A toplantısı Brüksel

Koordinasyon seçildi

Çalışmaların daha rahat yürütülebilmesi için, toplantı sonunda 11 kişiden oluşan bir koordinasyon kuruldu. NAV-DEM Eşbaşkanı Yüksel Koç, AvEG-KON Eşbaşkanı Baki Selçuk, SYKP Avrupa‘dan Hüseyin Şenol, Yeşil Sol’dan Mehmet Cengiz, KCD-E Eşbaşkanı Murat Ceylan, HDK-Hamburg’tan Naime Erdem Başarır, HDK Fransa’dan Yusuf Şahin, SKB Avrupa’dan Sakine Demir, DKTM Hollanda’dan Hülya Naciye Laçin ve isimleri daha sonra iletilecek olan İngiltere HDK’den ve KJK-E’den birer kadın üye koordinasyonda yer aldı.

Koordinasyon ilk toplantısını gerçekleştirdi

Kurulan Koordinasyon, toplantı sonrası bir araya gelerek ilk toplantısını gerçekleştirdi. Görev bölüşümünde bulunan koordinasyon, Haziran ayı sonuna kadar program ve tüzük taslak çalışmasını bitirecek. Yine koordinasyon, ülke ve şehir meclislerinin en geç eylül ayı içerisinde oluşturulması çağrısında bulunacak.

Koordinasyon, HDK Avrupa Kongre Girişim toplantısının sonuç bildirgesini kısa zamanda yayınlayacak.