Brüksel’de Kasım Şehitleri Anıldı

Brüksel’de Kasım Şehitleri Anıldı

Brüksel (15.11.2015) – Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen “Rojava’dan Suruç’a Devrim Şehitlerini Anıyoruz” etkinliğinde, şehitlerin anılarına ve mücadelesine bağlı kalarak zafere kadar mücadele sözü verildi.

Rojava, Ankara ve Suruç şehitlerinin anma gecesi, özgürlük, devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenlerin anısına  yapılan saygı duruşu ile başladı.

Gecenin programı SGDF temsilcisinin konuşması ile başladı. Temsilci konuşmasında, ”Sarayın savaşa Suruç katliamı ile başladığını  ve daha sonra da katliamlara devam ettiğini söyledi. Sarayın saltanatını ancak birleşik halkların ve gençligin mücadelesi kırabilir ve bunu başaracağız” dedi.

Gece, Sarya Müzik Topluluğu’nun dinletisi ile  devam etti. Sarya Müzik Topluluğu ezgilerini Rojava ve Suruç şehitleri için söyledi. Şehitlerin anısına seslendirdikleri türkü ve marşları ile katılımcılara coşkulu anlar yaşattılar.

ESP adına Çiçek Otlu  yaptığı konuşmasında, ”Şehitlerimizin anısına bağlı kalmanın onların mücadelesine bağlılıktan geçer. Suruç  şehitleri ile olan anılarını paylaşarak, onların mücadelesine bağlılık sözü  verdi.

MLKP adına yapılan konuşmada ise, “devrim mücadelesinde çok büyük bedeller verildi, Ankara, Suruç ve Rojava’da kaybettiklerimizin anısına bağlı kalmak, onların özlemlerini gerçekleştirmekten geçer, bir gün mutlaka faşizmi yeneceğiz” denildi.

Vardiya müzik grubu da ezgileri ile geceye  coşku kattı. Fas Devrimci Kollektifi ve Belçika Partizan taraftarları gece de kısa birer konuşma yaparak devrimci dayanışmada bulunurak mesajlarını ilettiler.

Leman Sthen her dilden direniş şarkıları ile geceye renk katı. Ayrıca Sakine, Fidan ve Leyla için bestelediği ezgiyi seslendirdi.