Brüksel’de “Katil Erdoğan” protestosu

Brüksel’de “Katil Erdoğan” protestosu

Brüksel (05.10.2015) – Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Türkiye Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Birliği’nde temaslarda bulunduğu saatlerde AP önünde yapılan protesto eyleminde, eylemciler ‘Katil Erdoğan’ pankartı açtı.

Türkiye Cumhur başbakanı R. Tayyip Erdoğan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Parlamentosu önünde kitlesel bir şekilde iki saat süren eylem ile  protesto edildi. Eyleme SKB, MLKP, Ermeni, Süryani, Keldaniler ve Kürdistanlılar katıldı.

“Katil Erdoğan” yazılı pankart ve döviz taşıyan kitle “Katil Erdoğan”, “Terörist Türkiye”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Katil Erdoğan, işbirlikçi Avrupa” , ”Erdoğan Bilalı askere gönder” sloganları atıldı , Fransızca ve Flamanca bildiri dağıttı. Eylemde yapılan konuşmalarda, Türkiye ve Kürdistan’da devam eden katliamlar kınandı.

”Güvenli bölge” talebini yeniledi

Erdoğan Avrupa Birliği  ile yaptığı görüşmede göçmenleri konuşup, Suriye’de ”güvenli bölge” oluşturma talebine destek aradı.

Türkiye’nin PKK’ya karşı tavrı eleştirildi

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili görüşme sonrasında ortak bir basın toplantısı yaptı. Toplantıda PKK ile mücadeleyi gündeme getiren Erdoğan “AB üyesi ülkeler, PKK terör örgütünü terör örgütü olarak kabul ettiği halde bazı ülkelerin uygulamada maalesef bunu es geçmeleri bizleri üzmektedir” diye konuştu. Erdoğan, Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan PYD’nin de PKK ve IŞİD gibi bir terör örgütü olduğunu söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk ise “IŞİD’e karşı mücadelede hemfikiriz” dedi. Tusk, Ankara’nın PKK’ya karşı yaklaşımının ise bazı Avrupa başkentlerinde eleştiriyle karşılandığını belirtti. Donald Tusk Avrupa’da IŞİD’e karşı mücadelenin Kürtlere karşı mücadele olarak istismar edilebileceği kaygısı olduğunu söyledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker her Türkiye ile her konuyu görüşmeye hazır olduklarını söyledi:

“Vize konusunda ilerleme sağlanmasından yanayım. Süreç hızlandırılmalı. Türkiye güvenli ülkeler arasında bulunmalı.”

Türkiye güvenli bir ülke değil!

Açıklamaya tepki gösteren Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen “Türkiye güvenli ülke değildir, insan haklarını bilhassa Kürtlerin ve muhaliflerin haklarını çiğnemektedir” açıklaması yaptı.

Alman Yeşiller Partisi de sığınmacı akınını durdurmak için Türkiye ile “kirli bir anlaşma” yapılmaması gerektiğini açıkladı. Yeşiller Partisi Meclis Grubu Başkanı Anton Hofreiter “Erdoğan sığınmacıların büyük kısmını alıyor ve buna karşılık biz de Türkiye’de insan hakları, mesela Kürtlerin hakları ihlal edildiğinde iki gözümüzü de yumuyoruz” dedi.