Brüksel’de On Binler Yeni İş Yasasına Tepki Gösterdi

Brüksel’de On Binler Yeni İş Yasasına Tepki Gösterdi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de on binlerce kişi, merkez sağ hükümetin kemer sıkma önlemlerini ve sosyal hakları gaspı içeren yeni yasal düzenlemeleri protesto etti. Ulaşım sektörünün genel grevi yaşamı felç ederken, polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı.

Brüksel (24.05.21016) – İşçiler ve çalışanlar, sendika üyeleri Belçika’nın birçok kentinden sabah saatlerinden itibaren, tren, otobüs ve toplu taşıma araçları ile Brüksel’e akmaya başladılar. Sendikalar (CSC, FGTB et CGSLB) bayrak ve pankartlarını açtı. Renkleri ile gruplara ayrılan grevciler maytapları patlatarak seslerini ve hükümete öfkelerini duyurmaya çalıştılar…

Brüksel şehir merkezindeki Kuzey Tren İstasyonu’nda sendikaların çağrısıyla toplanan AvEG-kon ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) üyelerinin de içinde yer aldığı yaklaşık 60 bin kişi, merkez sağ hükümetin haftalık çalışma saatlerini 38’den 45’e çıkarmaya yönelik düzenlemesine ve emeklilik yaşının 65’den 67’ye yükseltilmesini içeren değişikliğe karşı yürüyüşe geçti.

Michel hükümetine istifa çağrısı yapan eylemciler, “Yeter bu kadar” sloganını atarak şehrin merkezine doğru yürüyüşe geçince yol boyunca katılımcıların sayısı 80 Binleri aştı.

Brüksel 5

Ulaşım felç oldu

Brüksel’de toplu taşıma sektörü çalışanlarının da gösteriye katılması nedeniyle şehir içi ulaşım olumsuz etkilendi. Tren, metro, tramvay, otobüs ve bütün ulaşım seferleri durduruldu, bazı uçak seferleri genel grev yüzünden iptal edildi.

Çatışma yaşandı

Protestocular zaman zaman polisle çatıştı. Polise taş ve sopalarla saldıran bazı göstericiler gözaltına alındı. Yoğun güvenlik önlemlerinin dikkat çektiği gösteride polis göz yaşatıcı gaz ve tazyikli su da kullandı. Eylem de 23 kişi gözaltın alınırken polis ve eylemcilerden yararlananlar oldu.

Siyasi Partiler eylemde şov yaptı

Belçika PS vekilleri eyleme katılarak siyasi şov yaptı. Eyleme katılan PS Genel Başkanı, eski Başbakanı Elio Di Rupo yaptığı açıklamada,’ Hükümet aklını başına almalı, toparlanmalı, bu gidiş iyiye gidiş değil. Ülke uçuruma gidiyor. Başka alternatifler var ’diyerek, iktidar için hazır olduklarını söyledi.

Ecolo ve PTB (Belçika İşçi Partisi) parti temsilcileri de eylemlerde yer alırken oluşturdukları bağımsız kürsülerde işçilere seslendiler.

Eylemler devam edecek

Eylemciler, sosyal hakları gasp eden, kapsayıcılıktan uzak, sağcı, liberal ve çalışanlar karşıtı politikaları ile var olan hükümet alt edene kadar direnişe devam edeceklerini belirtiler.

Sendikalar Haziran ayında yeni bir eylem programı ile protestolarına devam edecek

Hükümet kendisini savundu

Belçika federal hükümeti ise ülkedeki kamu finansmanının düzene girmesi ve emeklilik sisteminin sürdürülebilirliğinin sağlanması için bu değişikliklerin gerekli olduğunu açıkladı.

Başbakan Michel ‘6-7 aydır programımızı uyguluyoruz ve olumlu sonuçlarını görmeye başladık. Bu süreç içinde 228 milyon Euro tasarruf yaptık’ diyerek, kesinti programını savundu.

Brüksel 1Brüksel-2