Brüksel’de120 bin işçi sokağa çıktı!

Brüksel’de120 bin işçi sokağa çıktı!BRÜKSEL (06.11.2014) – Yeni Merkez Sağ Hükümetin tasarruf paketine karşı 3 büyük sendikanın çağrısıyla (CSC, FGTB ve CGSLB) Brüksel’de yapılan ulusal çaptaki protesto eylemine 120 bine kişi katıldı. Gare de Midi’de yaşanan çatışmalarda polis göz yaşartıcı bomba kullandı ve tazyikli su sıktı. Eylemde yaralananlar ve gözaltılar oldu.

Çatışmalar yaşandı…

Sendikaların çağrısı ile Belçika’nın dört bir yanından eyleme akın eden işçi ve emekçiler Gare de Nord’un önünde buluşarak yürüyüşe geçtiler. Brüksel’in merkezi caddeleri renkli pankart, döviz, iş kıyafetleriyle eylemde yer alan işçilere ve gözü yaşlı mutsuz palyaçolara tanık olurken kapitalist krizin yıkıntılarına ve yeni hükümete karşı atılan sloganlarla yankılandı. Yüzbinler hep bir ağızdan “Hükümet gidecek, başka yolu yok” diye haykırdı.

Gare de Midi önünde öfke doruğa ulaşırken polis eylemcilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Polis ve eylemciler arasında yaşanan çatışmada motorlar ve arabalar da nasibini aldı. Öfkeli eylemcilere karşı polisin saldırgan tavrı ile başlayan çatışmada taşlar ve sopalar konuştu.

Çatışmada polisin saldırısı sonucu 26 eylemci yaralanırken yaralılara ilk müdahale eylem alanında yapıldı. Yaralı eylemcilerden 14 kişi hastaneye sevk edilirken durumlarının ağır olmadığı açıklaması yapıldı. Eylemcilerden 33′ü saat 17′ye kadar süren çatışmalarda gözaltına alındı.

Yüksel katılımlı eylemde güvenlik nedeniyle Sendikalar birçok istasyonun polisler tarafından kapatıldığını açıkladılar.

İşgal eylemi yapıldı

Brüksel Belçika Şirketler Federasyon (FEB ) binası 150 kişilik bir grup genç tarafından işgal edildi. Jeunes Organisés et Combatifs (JOC), des Jeunes FGTB, des Jeunes ACV-CSC Bruxelles, de l’USE, des Jeunes Anticapitalistes (JAC) et de l’Union syndicale étudiante (USE) üyeleri gençlerin ortak yaptığı işgal eylemi ile ilgili yaptıkları açıklamada sembolik bir mahkemeyi FEB ile gerçekleştirdiklerini söylediler.

Mahkemede yoksulluğun, işsizliğin sorumlusu olan zenginleri demokratik bir yöntemle yargılandığı belirtilerek mahkeme heyetinin aldığı kararı açıkladılar. Kararlardan birkaçı, iş saatlerin azaltılması, sosyal hakların düzeltilmesi, işten atılmalara karşı tazminat ve iş garantisi gibi görevleri ceza olarak FEB’e kesildiğini belirtiler.

Eylemci gençliğin temsilcisi Antoine Roisin yaptığı konuşmasında yıllardır zenginler kulübü “Kapitalist krizi bahane ederek geleceğimizi karartılar. Sembolik mahkememizde kapitalistleri radikal bir demokrasi ile cezalandırdık” dedi.

Son yılların en kitlesel eylemi

Son yılların en yüksek katılımlı eylemi olduğunu açıklayan Hırıstiyan CSC sendikası genel sekreteri Marie-Hélène Ska, “beni en çok etkileyen normalde hiç eylemlere katılmayanların bugün burada olmasıdır” dedi.

Sosyalist FGTB sendikası genel sekreteri Marc Goblet, “bu eylem hükümete iyi ve güçlü bir mesaj gönderdi. Hükümetin kriz politikalarından etkilenen küçük işletmeler de dahil olmak üzere alım gücü ve sosyal hakları gasp edilen tüm kesimler bir arada” dedi.

ABVV-FGTB Sendikası Başkanı Rudy De Leeuw, “bizler yetkililere hükümet programının dengesiz ve a-sosyal olduğunu söylemek istiyoruz. Emeklilik yaşının 67’ye çıkarılması ve maaşların enflasyona göre sürekli artırılması yerine maaşlardaki bir defalık artış (indexsprong) gibi uygulamaları kabul etmiyoruz.” dedi.

Flaman bölgesi liberal CD & V ve ırkçı parti NV-A’dan oluşan hükümet temsilcileri üç büyük sendikanın (CSC, FGTB ve CGSLB) temsilcileri ile eylem bitimine doğru görüştü. Kitle Hükümet binasına doğru yürüyüşe devam etti ve eylemin 17′de bitirileceği sendikacılar tarafında açıklandı.

Yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde başka bölgelerden gelenler için 80 bin ucuz tren bileti satıldı. Trenler yeterli gelmediği için ek tren ve otobüs seferleri yapılarak eylem alanına işçiler taşındı. Eylem bitiminde de ek seferler yapıldı.

Toplu taşıma araçları, tram, otobüs ve metrolar normal seferlerinin % 50 sini yaptı. Birçok şehirde şoförler eyleme katıldığı için otobüsler greve gitti.

Eyleme göçmen işçi ve emekçi kurumlarından olan Belçika Göçmeler kolektifi (BGK), Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), AvEG-Kon bayrak ve flamalarıyla katılırken MLKP “Kapitalizm eşittir Kriz” pankartıyla alandaydı.

SKB eyleme yönelik çıkardığı bildiriyi alanlarda dağıtarak ajitasyon çalışması yaptı.

Adım adım genel greve doğru

Brüksel eyleminden sonra;

24 Kasım günü provinces de Liège, Luxembourg, Limbourg et Anvers débrayeron şehirlerinde,

1 Aralık günü provinces de Namur, du Hainaut, de Flandre-Orientale et de Flandre-Occidentale,

8 Aralık günü région de Bruxelles et des deux Brabant de mener’de grevler yapılacak.

Yapılacak uyarı grevlerine karşılık hükümet geri adım atmadığı taktirde 25 Aralık günü ülke genelinde genel greve gidilecek.