Cezaevine gitmek isteyen Avrupa’lı heyete polis engeli

Cezaevine gitmek isteyen Avrupa’lı heyete polis engeli

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek vermek için Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nin önüne gitmek isteyen ve aralarında Avrupa’dan gelen heyet üyelerinin de bulunduğu grup polislerce engellendi.

Diyarbakır’a çeşitli temaslarda bulunmak üzere gelen Siin Fein Milletvekili Martina Anderson ve danışmanı Collette Mcallister, İtalyan avukat Simonetta Rosella Benadetta, İrlanda insan hakları savunucusu Wendy Lyon, İngiltere İşçi Partisi’nden Julia Ward ve İngiltere insan hakları hukukçusu Margaret Owen’ın de aralarında bulunduğu heyet, HDP Diyarbakır İl Örgütü’nü ziyaret etti.

Ziyaretin ardından heyet üyeleri ile HDP Diyarbakır milletvekilleri Musa Farisoğulları, Dersim Dağ, Remziye Tosun ve Saliha Aydeniz, araçlara binerek, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in 67 gündür açlık grevini sürdürdüğü Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nin önüne doğru yol aldı. Cezaevinin önüne yakın bir noktada araçlarından inen heyet üyeleri ve milletvekilleri, polisler tarafından itilerek cezaevi önüne geçmelerine izin verilmedi. Heyet üyeleri ve milletvekilleri, açıklama yapmak üzere HDP Diyarbakır il binası geri döndü.

Açlık Grevleri: DOSYA

(MA)