Cibuti’li Kadınlarla Dayanışma Eylemi

Cibuti’li Kadınlarla Dayanışma Eylemi

Brüksel (07.05.2016) – Brüksel Halkevinde Cibuti’li kadınların Cibuti’li ve Fransız güvenlik görevlilerin yaptığı tecavüz ve şiddete karşı 25 Nisan günü başlattıkları açlık grevi 12. Günü geride bıraktı.

Açlık grevine dayanışma ziyaretleri ve Belçika Parlamentosunda talepler ile ilgili görüşmeler devam ederken, SKB ve Kürt kadın hareketi ve Halkevi üyesi kadınlar yaptıkları basın açıklaması ile dayanışma amaçlı açlık grevi başlattılar.

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) yaptıkları dayanışma eylemi ile ilgili verdiği demeçte; “biz biliyoruz ki nerede savaş varsa kadınlar devlet destekli askerlerin tecavüzüne uğruyorlar. Bu Kürdistan’dır, Latin Amerika’dır ya da Cibuti’dir, fark etmiyor. Bu şiddet ve saldırılara kaşı her yerde kadın dayanışmasını önemsiyoruz direniş bütün kadınlar adına yapılmaktadır. Direnişiniz, direnişimizdir ” dedi.

Cibuti’li kadınlar, askerlerin sistematik olarak kadına uyguladıkları tecavüze ve şiddete karşı başlattıkları açlık grevinde, Fransız ve Cibuti askerlerince yapılan tecavüzün savaş suçu olarak kabul edilmesini ve cezai yaptırımların uygulanmasını istiyorlar.