Çiçek Otlu Köln’de Panel Verdi

Çiçek Otlu Köln’de Panel Verdi

Köln (01.03.2016) – Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul il başkanı Çiçek Otlu, 1 Mart günü Almanya’nın Köln kentinde, HDK-P çalışmasına ilişkin bir panel verdi.

AGİF üyesi Multi Kültür derneği lokalinde düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Çicek Otlu, HDP ve HDK çalışmasının deneyimlerini aktardı. Kuruluş aşamasında çekilen zorluklara değinen Otlu, bu gün HDK ve HDP’nin, işçi, emekçi, ezilen, kadın ve gençlerin umudu olduğunu belirtti. HDK ve HDP’nin örgütlenme modelini anlatan Otlu, bu modelin Türkiye ve Kürdistan’da örnek bir model olduğunu söyledi. Bu modelin yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Bir çok, kurum, kuruluş, parti ve bağımsız bireyleri bir arada tutmayı başaran HDP ve HDK’nın içinde faaliyet yürüten kurumların bir birinde karşılıklı olumlu etkilendiklerinin altını çizdi.

HDP ve HDK’a çalışmasının Avrupa’da da oluşturulmasının önünde hiç bir engel olmadığını belirten Otlu, göçmenlerin yaşadıkları ülkelerin sınıf mücadelesine katılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de ve Kürdistan’daki son siyasal sürece değinen Otlu, Kürt halkına dönük Saray Cuntasının  estirdiği devlet terörünü anlattı. Kürt halkının ve Türkiyeli emekçilerin, demokratik taleplerine karşı Saray Cuntasının, inkar ve imha siyasetini sürdürdüğünü ifade etti. Kürt halkının özyönetim ilanlarıyla kendi kendini yönetmek istediğini belirten Otlu, Saray cuntasının bu duruma tahammül edemediğini söyledi. ESP olarak özyönetim direnişini sahiplendiklerini belirten Otlu, bu talepler için mücadeleyi önemsediklerini hatırlattı.

Göçmenlerin Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmeler karşısında daha duyarlı olması gerektiğini belirten Otlu, önümüzdeki dönemde, saldırıların yoğunlaşacağını belirtti.

Panelin ikinci bölümünde katılımcılar duygu ve düşüncelerini ifade ettiler, sorular ve yanıtlarla panel sona erdi.