Cizre Katliamı Avrupa’da Lanetleniyor

Cizre Katliamı Avrupa’da Lanetleniyor

Almanya – İsviçre –  Fransa (08.02.2016) – Türk devletinin Cizre’de yaralıların bulunduğu iki binaya yaptığı saldırı sonucu yaşanan katliamın duyulmasının ardından, Avrupa’nın pek çok merkezinde binlerce insan sokaklara çıkarak çeşitli eylemlerle katliamı lanetledi. Geceden itibaren süren eylemler aralıksız devam ediyor.

Köln  – Almanya’nın Köln kentinde, Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde bir araya gelen kitle, Frankfurte str’den Winerplatz’e  kadar bir yürüyüş yaptı.

Mitinge Navdem, MLKP, ADHK, Yaşanacak Dünya, Partizan, Alınteri, AGİF ve FEDA katılırken, kurumlar adına konuşmalar da yapıldı.

Konuşmalarda Cizre’de faşist Türk devleti tarafından gerçekleştirilen ve insanlarımızın vahşice katledildiği belirtilerek, onların direnişlerin her yerde sürdüreceği ve büyütüleceği söylendi. Ayrıca  Alman başbakanı Merkel’in AKP hükümetiyle işbirliği yaptığı ve  sessiz kalarak bu katliamın suç ortağı olduğu belirtildi.

Eylem süresince “Her yer Cizre her yer Sur, her yer direniş “, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.

Ulm – Ulm Demokratik Güç Birliği Platformun çağrısıyla, Cizre’de Türk devleti tarafından gerçekleştirilen katliam protesto edildi.

Eylem, katliamda yaşamını yitirenler şahsında yapılan saygı duruşuyla başladı. Yoğun yağmura rağmen yüzlerce insanın katılımıyla Ulm çarşı merkezinde yapılan mitingde, konuşmalar yapıldı.

Eylem boyunca “Merkel destekliyor, Erdoğan Bombalıyor”, “Kürdistan Faşizme mezar olacak” sloganları haykırıldı.

Rojava’lı 6 yaşındaki küçük kız çocuğunun “siz Kürtlerden  ne istiyorsunuz, biz dilimizi ve önderimiz Öcalan’ı istiyoruz” diyerek tepkisini dile getirmesi katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Naw-Dem, AGİF, SYKP, ADHF, Partizan ve SKB’nin katıldığı miting, hafta boyunca yapılacak etkinliklere katılma çağrısıyla son buldu.

Lozan  – Cizre katliamının duyulmasının ardından geceden itibaren sokağa çıkan İsviçre’deki göçmen emekçiler, eylemlerini gün boyu sürdürdüler.

Zürih, Bern, Basel ve Lozan şehirlerinde gerçekleşen eylemlerde katliam kınanırken Faşist rejim aleyhinde sloganlar attılar.

Zürih kentinde bir araya gelen kalabalık bir kitle yürüyüşün ardından Türk Konsolosluk önünde yaptıkları mitingle katliamı kınadılar. Daha sonra bir grubun Konsolosluğu işgal girişimi polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Onlarca kişinin gözaltına alınmasının ardından eylemcilerin kararlılığı artarak sürdü. Gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen kitle eylemlerini devam ediyorlar.

Bern’de de bir araya gelen yüzlerce kişi, parlamento önüne gelerek burada yaptıkları mitingle  katliamı kınadı. Türk faşist rejimi lanetleyen ve aleyhinde sloganların atıldığı eyleme bir çok devrimci grup, parti ve kurum katıldı.

Lozan şehrinde bir araya gelen yüzlerce kişide, Fransızca hazırladıkları açıklamayı okudular. İsviçrelilerin yoğun ilgi gösterdiği eylemde katliam kınandı, Türk devleti teşhir edildi. Solidarite ve POP tarafından da desteklenen eylemde Solidarite adına da bir dayanışma konuşması yapıldı. 

Paris  – Cizre’de  Türk devleti tarafından gerçekleştirilen katliamın duyulmasının ardından Paris’te bir çok noktada  eylemler yapıldı.
Paris Türk Büyük Elçiliği önünde yapılan eyleme Fransız polisi yoğun gaz kullanarak saldırdı.  Eyleme katılan kitlenin direnerek çatışması üzerine cop ve kalkanları ile tekrar  saldırı düzenleyen polis bu sırada bir çok kişiyi yaraladı.

Saldırı sonucu yaralananlar arasında ACTIT Eş Başkanı Hülya Uzun’da bulunuyor. Uzun’un tedavisi hastanede sürüyor. Ayrıca eylemde beşi ACTIT üyesi olmak üzere toplam on dört kişi gözaltına alındı.
Büyük Elçilik önündeki eylemin ardından bu defa da Republique Meydanında eylem yapan kitleye polis ikinci defa saldırdı.
République meydanında bir araya gelen kitle yürüyüşe geçerek caddeyi işgal etti. Yürüyüşe izin vermeyen polis yeniden gaz ve coplarla saldırıya geçti. Direnişe geçen kitle polisle çatışarak alanda yeniden toplandı. Buradaki  saldırıda da gözaltına alınanlar oldu.

Paris’te gece saatlerinde de kitle yine sokakları terk etmedi ve eylemlerin sürdüğü öğrenildi.

08.02.2016-Köln2 08.02.2016-Köln3 08.02.2016-Bern 08.02.2016-Lozan 08.02.2016-Paris1

08.02.2016-Paris2 08.02.2016-Ulm 08.02.2016-Ulm2