Çocuklar Kobaneli Küçük Yürekler İçin Çizdi

Çocuklar Kobaneli Küçük Yürekler İçin Çizdi

Londra (07/12/14) -Aveg-Kon bağlı olarak Londra’da çalışmalarını sürdüren GİK-DER’de bu hafta sonu çocuklar Kobaneli kardeşleri için etkinlik düzenlediler.

Pazar günü öğlen saatlerinde GİK-DER lokalinde bir araya gelen çocuklar, 10 Aralık İnsan Hakları Haftası nedeniyle Çocuklar Kobaneli Küçük Yürekler İçin Çiziyor” konulu bir etkinlik gerçekleştirdiler.

Etkinlikte ilk olarak katılımcı çocuklar tarafından Kobane ve çocuklar perspektifli resimler çizildi. Resimlerin çizilmesinin ardından GİK-DER Yönetim Kurulu başkanı Helin Honca bir konuşma yaptı. Honca, etkinliğin amacına değinirken, katılımcılara bir kez daha Kobane için duyarlılık çağrısı yaptı. Daha sonra basın açıklamasına geçildi.

Çocuklar, Alman şair ve yazar Wolfgang BORCHERT‘in savaşa karşı yazmış olduğu “Sonra Yapılacak Tek Şey Var; Hayır De” isimli metninden dörtlükler okuyarak birer birer sahneye çıktılar. Bir başka çocuk ise kendi yazmış olduğu savaş karşıtı şiiri İngilizce olarak okudu. Tüm çocukların sahnede yerini almasının ardından basın açıklamasına geçildi.

Açılamada şöyle seslendi küçük yürekler; ” Rojava’da kardeşlerimiz açlık ve soğukla mücadele ediyorlar. dünyanın bütün katilleri iki yıldır Rojava’ya saldırıyorlar. Her zaman olduğu gibi bu kirli savaşta da en çok acıyı yine biz çocuklar çekiyoruz. Evlerimizden, okullarımızdan olduk. Ailelerimiz paramparça. Birde üzerine göçmen olup topraklarımızdan uzaklara gittik. Havalar soğudu, yemek bulmak zorlaşıyor. Elbise, ayakkabı yatacak yer ihtiyacımız var. Ve bütün bunlar vatanımızı yok etmek isteyen katillerin eseri. Ama biz direniyoruz. Yarınımız için, geleceğimiz ve onurumuz için vatanımız için; annem, babam, abim ve ablam, bizler direniyoruz. Özgür bir Kürdistana olan inancımızla direniyoruz. “

“Kardeşlerimiz Rojavadan böyle sesleniyor bizlere. Küçük yüreklerimiz ama kocaman umutlarımız ve inancımız dünyanın öbür ucunda sizlerle kardeşler. Sizlerin acılarınızı biliyoruz, ihtiyaçlarınızı bizlerde burada büyüklerimizden öğreniyoruz. Ve bugün kalemlerimiz siz Rojavalı kardeşlerimiz için resim çizecek. Çocukların açlık ve sefalet çekmediği, açlık ve soğuktan ölmediği, okulundan ve evinden olmadığı bir dünya özlemiyle çiziyoruz bugün”

Büyük beğeni toplayan etkinlik, alkışlar ve zılgıtlarla sona erdi.