Çocuklar UNICEF Önünde Eylem Yaptı

Çocuklar UNICEF Önünde Eylem Yaptı

Paris (27.01.2015) – Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTIT)’e bağlı “Kızıl Tilkiler Çocuk Klubü” bugün UNICEF önünde eylem yaptı.

Kürdistan’da özyönetim ilanı gerçekleştiren şehirlerde gerçekleşen çocuk katliamlarını “Çocuklar ölmesin, Analar ağlamasın” sloganı ile protesto eden çocuklar, UNICEF önünde aileleri ile birlikte bir araya geldiler. Öncelikle UNICEF binası içerisine girerek kısa bir işgal eylemi gerçekleştiren çocuklar burada açtıkları pankart ve dövizleriyle Fransızca slogan atarak yetkililerin duyarlı olmasını istediler. Daha sonra pankartları ve dövizleri ile sloganlı kısa bir yürüyüş yaparak UNICEF binası önünde eylemlerini sürdürdüler. Burada Fransızca bir yazı metni okuyan çocuklar;  “Cizre’de, Nusaybin’de, Silopi’de Türk devleti çocukları katlediyor. 4 aylık iken Türk askerleri tarafından öldürülen Miray bebek bizim kardeşimizdi. Her gün öldürülen çocuklar için anneler gözyaşı döküyor. Biz annelerimizin ağlamasını istemiyoruz. Biz ACTIT’li Kızıl Tilkiler daha fazla çocuklar öldürülmesin, diyerek UNICF’e sesleniyoruz. Artık Kürt çocukları için sizlerde bir şeyler yapın” dediler.

Fransızca çeşitli konuşmalar yapan, şiirler okuyan çocuklar çevrede bulunan herkesin ilgi odağı oldular.

Eylem anında UNICEF yetkilileri gelerek bir görüşme gerçekleştirdiler. Burada eylemci çocukların taleplerini Türkiye’deki yetkilileri ileteceklerini söylediler.