Creil’de Atılım’la Dayanışma Gecesi Düzenlendi

Creil’de Atılım’la Dayanışma Gecesi Düzenlendi

Fransa’nın Creil kentinde tutsak gazeteciler ve Atılım ile dayanışma etkinliği düzenlendi.

Creil (22.05.2016) – “Tutsak gazeteciler serbest bırakılsın, özgür basınla dayanışma” şiarıyla Avrupa ülkelerinde düzenlenen dayanışma etkinlikleri Fransa’nın Creil kentinde devam etti.

Etkinlik öncesinde ESP Avrupa Temsilcisi Ziya Ulusoy’un katılımıyla “AKP ve Alevi politikaları” başlıklı panel düzenlendi. Atılım Gazetesi’ne yönelik saldırılara dikkat çeken Ulusoy, gazete yazarlarına yönelik cezaları hatırlattı. AKP’nin mezhepsel bir asimilasyon yolunda ilerlediğini belirten Ulusoy, “2002-2003 yıllarından 450 olan İmam Hatip Okulları’nda 71 bin 100 öğrenci varken, 2015-1026 yıllarında bu sayı bin 149 okulda 555 bine 870’e çıktı. Köylerde asimilasyon yapmak zor ancak kentlerde daha kolay. Devlet ve kamu alanları sünnileştiriliyor” diye konuştu.

Ulusoy, hükümetin Kürt halkına yönelik saldırılarına devam ederken, Alevilere de saldırmaya başladığını kaydetti. Maraş’ın Terolor bölgesinde ve Divriği Cürek’te AFAD adı altında kurulması planlanan DAİŞ kamplarını işaret eden Ulusoy, Alevilerin yerleşim alanlarının demografik yapısının değiştirilmeye çalışıldığını vurguladı. Alevilere her alanda geniş örgütlülükler oluşturma çağrısında bulunan Ulusoy, “Birlikte mücadeleyi büyütelim” dedi.

Özgür Basınla Dayanışma

Atılım gazetesi ile dayanışma amacıyla “Tutsak gazeteciler serbest bırakılsın, özgür basınla dayanışma” etkinliğinde söz alan Suruç gazisi Ali Deniz Esen, sosyalist basına yönelik saldırıları lanetledi. Suruç katliamının ardından Saray’ın başlattığı savaşa işaret eden Esen, “Biz halklar arasında birleşik mücadelenin köprüsü olmak için Suruç’a gitmek istedik. Tıpkı Deniz Gezmişler’in Barış Köprüsü gibi. Suruç’taki katliam halkların birleşik mücadelesine yapılmıştır” diye konuştu. Katliamın faillerinin belli olduğunu kaydeden Esen, “Suruç İçin Adalet Kampanyası başlattık. Bu kampanya ile bir milyon imza toplamayı hedefliyoruz. Katillerin yargılanmasını, dava üzerindeki gizlilik kararının kaldırılmasının talep ediyoruz” dedi.

Kampanya hakkında bilgi veren Esen’in konuşmasının ardından etkinlik müzik dinletileri ile devam etti.