Devrim Şehitleri Edinburg’da Anıldı

Devrim Şehitleri Edinburg’da Anıldı

Edinburg (22.11.2015) – Kasım Şehitler Ayı nedeniyle pek çok Avrupa ülkesinde düzenlenen anma geceleri devam ediyor. 22 Kasım günü İskoçya’nın başkenti Edinburg’da düzenlenen anma etkinliği, büyük bir coşku ile gerçekleştirildi.

Ölümsüzleşenler anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan etkinlik, sinevizyon gösterimi ve Kürt Halk Meclisi kadın halk oyunları ekibinin gösterimi ile devam etti.

Etkinliğe, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suruç aileleri inisiyatifinden Gamze Yıldız Toka, Grup Zelemele, Kürt halk meclisi yöneticileri ve Pir Sultan Abdal dernek yöneticileri katıldı.

Rojava’dan Suruç’a, Ankara’dan Türkiye ve Kürdistan’da ölümsüzleşen şehitlerin fotoğraf ve pankartlarının asıldığı salonda etkinliğin ilk konuşmasını HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ yaptı. Sahneye çıkarken büyük bir coşku ile karşılanan Yüksekdağ, “Tüm devrim şehitlerini anıyorum ve mücadelesi önünde saygı ile eğiliyorum. Bulunduğumuz coğrafya, Türkiye, Kürdistan ve Orta Doğu halkları ve onların öncü ve savaşçıları emperyalizme, faşizme ve İŞİD katliamcılığına karşı mücadele ederek şehit düşmüşlerdir” dedi. Son sürece dair gelişmeleri de değerlendiren Yüksekdağ, “7 Haziran seçimlerinde yenilgiyi kabullenmeyen saray diktatörü ikinci bir seçim yaptırmıştır. Asıl amaçları HDP’yi baraj altında bırakmaktı. Ancak halkımız kendi partisine sahip çıkmıştır. Bizleri, meclisin 3. büyük muhalefet partisi olarak parlamentoya göndermiştir. Mücadelemizi sürdüreceğiz ve her alanda olmaya, mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) adına konuşma yapan Sibel Ortakaya, “Faşizmin sürdürdüğü kirli savaşta on binlerce şehit veren Kürt halkı ayakta. Devletin katliam planlarına rağmen Kürt halkı onurlu barıştan taviz vermiyor. Kadınlarıyla, genciyle, yaşlısıyla Kürt halkı onurlu mücadeleyi büyütmeye devam ediyor” dedi. Konuşmasının devamında “Rojava’da patlayan bir devrim bulunuyor. Batıda Gazi, Gezi de yükselen bir isyan çığlığı var. Şehitler veren komünistler, devrimciler ayakta. Kürdistan’da olduğu gibi Türkiye’de devrimci bir durum var. Halk artık eskisi gibi yönetilmek istemiyor. Türk faşist sömürgeci devlet Türkiye, halkların aydınlık damarının, Kürdistan halklarının ulusal eşitlik mücadelesiyle birleştirmesini, buluşturmasını engellemek istiyor. Artık buna gücü yetmeyecektir” diyerek, birleşik mücadelenin yarattığı güce ve öneme dikkat çekti.

Suruç aileleri adına Gamze Yıldız Toka ise şehitleri anarak konuşmasına başladı. Duygusal konuşması, salondakilere de duygulu anlar yaşattı.

Müzik grubu Zelemele’nin sahne alması ardından etkinlik sonlandırıldı.