Duisburg’da ırkçılığa geçit verilmedi

10941429_825701760809464_3251487735551403745_n

DUİSBURG(24.01.2015)-Aylardır Almanya’nın gündemine oturan ırkçı hareket Pegida(Batının İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar) birçok şehirde yürüyüşler düzenlemesine karşı tepkiler artıyor. Kısa sürede biraraya gelen Duisburg Demokratik Güç Birliği Platformu ve antifaşist bileşenler yoğun bir çalışma gerçekleştirerek eylem örgütlediler. Pazar yerlerinde, fabrika önlerinde sabah vardiyalarında bildiri dağıtan ve sosyal medyayı etkin kullanan devrimci demokrat güçler Duisburg’ta son yılların en kitlesel karşı koyuşunu gerçekleştirdi.

Polisin yoğun koruması altında bir araya gelen 200 kişilik ırkçı gruba karşı, sendikaların ve devrimci güçlerin eş zamanları protestolarına 4 bin Duisburg’lu katıldı. AGİF, ATİF, Nav-Dem, ADHF, Sol Parti, ÖDA, MLPD ve Antifaşistlerin organize ettiği eylemde merkezi tren garının işgalinden, polis barikatlarına yüklenmeye kadar birçok anda hareketlilikler yaşandı.

MLKP/KGÖ ve Kürt Gençliğinden faşistlere cevap

Protestolar sırasında 50 kişilik ırkçı bir grubun provokasyon girişimine karşı aralarında onlarca KGÖ sempatizanında olduğu antifaşist bir grup taşlarla ve ses bombaları ile karşılık verdi. Bir süre sonra ara sokaklarda devam eden kovalama sırasında MLKP/KGÖ ve Kürt Gençliği polisle çatıştı.

Saatlerce süren eylem ve basın açıklamalarının ardından ırkçı grup, karşı eylemi örgütleyen birçok devrimci demokrat kurumun öncülüğünde protestolar ile birlikte polis kuşatması altında bölgeden uzaklaştı.