Duisburg’da Protesto Yürüyüşü

Duisburg’da Protesto Yürüyüşü

Duisburg (28.05.2016) – Duisburg’da HDP ile dayanışma ve Nusaybin’deki katliam girişimi yapılan bir protesto gösteri ile kınandı.

Almanya’nın Duisburg kentindeki Duisburg Demokratik Kürt  Toplum Merkezinin Çağrısıyla  27 Mayıs günü saat 17.00 de Duisburg Tren istasyonu önünde toplanan yüzlerce kişi, HDP milletvekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını ve AKP/saray çetesinin Nusaybin’de gerçekleştirmek istediği sivil katliam girişimi protesto edildi.

DDKTM Adına Niyazi  Öztaş konuşmasında, dokunulmazlıkların kaldırılmasının bir demokrasi ayıbı olduğu kaydederek, AKP/saray çetesinin YPS’nin çekilme açıklamasına rağmen bir sivil katliam girişimi kınandı. Yapılan açıklamada; “Biliyoruz ki, özgürlük düşmanlarını böylesi bir yönelime sevk eden temel güdü, bu topraklarda yaşayan bütün halkların, inanç gruplarının, işçilerin, kadınların, gençlerin, farklı yaşam anlayışlarının, ötekileştirilen ya da dıştalananların eşit kimliklerle yaşayabilecekleri, çoğulcu bir sistem ve bunun güvencesi olan adil bir barışa düşmanlıktan başka bir şey değildir. Ne var ki geleneksel Türk milliyetçiliğinin, sömürgeci devletin ana damarlarını oluşturan AKP, MHP ve CHP, Kürt siyasetçilerini ve siyasetini kökten yok etmek için birlikte hareket ettiler. Böylece, özgürlüğün düşmanı “sömürgeci devletin kutsal ittifakı” Türkiye’de parlamenter demokrasiyi yerle bir ederek büyük insanlığa karşı suç ortaklığı yaptı.

“Nusaybin ilçesinde yaşayan sivil insanların bulundukları yerlerden tahliye edilmeleri için yardım talebinde bulunmaktadırlar. Aynı zamanda yaşam haklarının tehlike altında olduğunu ifade etmektedirler. Sivil İnsanların yaşam haklarının korunması zorunludur. Nusaybin ilçesinde bulunan sivil insanların tahliye edilmeleri için derhal bir yaşam koridorunun açılması gerekmektedir” denildi.

28.05.2016-Duisburg1

Cizre’deki gibi bir vahşetin yaşanmaması için derhal sivillerin bulundukları yerlerden tahliye edilmelerinin gerektiğine dikkat çekilerek, “Resmi yetkililer sivillerin tahliye edilmesi için derhal ama derhal yaşam koridorunun açılmasını sağlamalıdırlar” dedi.

Eyleme  HDP Van milletvekili Tuba Hazar katılarak bir konuşma yaptı. Hazar’ın konuşması sık sık ; “Katil Erdoğan”, “İrademe Dokunma” ,”Şehit Namırın” sloganlarıyla kesildi.

Almanya Başbakanı Angele Merkel’in de bu darbeye ses çıkarmayarak Erdoğan’ı desteklediği vurgulanırken batının böylesi katliam girişimler karşısındaki sessizliği de katılımcılar tarafında kınandı. Eylem boyu Kürdistanlılar ve dostları tarafından “Katil Erdoğan”  “Kürdistan Faşizme Mezar olacak” sloganları atıldı.

Eyleme MLKP, ATIK, DIDF, Kürecik Halk İnisiyatifi, Alman MLPD katıldı.