Duisburg’ta Saruhan için taziye ve anma

Duisburg’ta Saruhan için taziye ve anma

 

DUİSBURG (06.01.2015)- Kobane’de ölümsüzleşen MLKP savaşçısı Oğuz Saruhan için Almanya’nın Duisburg Şehrinde bir günlük taziye çadırı ve anma gerçekleştirildi.
Faşist Daiş çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşen Saruhan’nın ve Serkan Tosun’dan Sibel Bulut’a kadar birçok özgürlük savaşçısının fotograflarının bulunduğu taziye çadırı gün boyunca devrimi demokrat çevreler tarafından ziyaret edildi. Atik, Nav-Dem ve Kürecik Halkı İnisiyatifinin ziyaretlerinde Rojava devrimi ve ölümsüzleşenler hakkında sohbetler yürütüldü.
Taziye çadırını takip eden gün ise AGİF’e bağlı çalışmalarını sürdüren Duisburg İşçi ve Kültür Derneğinde yaklaşık 40 kişinin katıldığı bir anma gerçekleştirildi. Tüm devrim şehitleri şahsında yapılan saygı duruşunun ardından, Saruhan için hazırlanmış sinevizyon izlendi. MLKP taraftarları adına yapılan konuşmada savaşın gün geçtikçe zafere doğru ilerlediği ve bu mücadele içerisinde komünistlerin ödedeği bedellerle halkların kalbinde yer edindiği belirtildi. Saruhan’ın yaşamından bazı kesitlerinde aktarıldığı konuşmada, Ortadoğu’da ki gelişmeler ve Türkiye Kürdistan cephesindeki birleşik mücadelenin önemi ve pratik karşılığı belirtildi. MLKP MK’nın da bildirisinin okunduğu anmada Rojava ve Türkiye devrimci hareketinin tutumu üzerine sorulan sorular üzerine çeşitli tartışmalar yürütüldü. Anmanın son kısmında ise, anmaların ve taziye çadırlarının birleşik mücadelenin harlandığı alanlar olduğu, ölümsüzleşenleri devrimin şehitleri olarak görmek gerektiği ve yüksek düzeyde bu taziyelerin sahiplenilmesi gerekildiği aktarıldı.