Duruşma öncesi 43.Hafta Adil Demirci etkinliğine yoğun ilgi

Duruşma öncesine denk gelen ve Adil Demirci’ye Özgürlük İnisiyatifinin (Freiheit für Adil Demirci) çağrısıyla Almanya’nın 9 kentinde düzenlenecek eylemler dolayısıyla 43. Hafta etkinliği yoğun katılım ve Alman medyasının ilgisi altında gerçekleşti.

42 haftadır Adil Demirci’nin ailesi, dostları ve sendika temsilcileri tarafından Almanya Radyo ve Televizyon Kurumu (WDR) binası önünde gerçekleştirilen etkinliğe, bu hafta bir çok Alman ilericileri, sosyalistleri ve insan hakları aktivistleri de katıldı.

Yapılan konuşmalarda, yarın görülecek duruşma ile ilgili bilgilendirme yapıldı ve duruşmaya Almanya’dan giden siyasetçi, gazeteci, yazar, sendikacı ve insan hakları aktivistlerinden oluşan 25 kişilik heyetin duruşmaya gittiği bilgisi aktarıldı.

43.Hafta etkinliğine, daha önce ülkede tutuklanan ETHA muhabiri Meşale Tolu’da katılarak kısa bir konuşma yaptı. Tolu, konuşmasında kendi yargılandığı davadaki hukuksuzluğa değinerek, Türkiye’deki yönetimin rehin alma politikasını teşhir etti ve tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrısı ile konuşmasını sonlandırdı.

43.Hafta etkinliğinde, Alman medya kurumları, katılımcılarla, Adil Demirci’nin ailesi ve Meşale Tolu ile röportajlar gerçekleştirdi.

Özellikle son bir hafta içerisinde çeşitli Alman medyasında Adil Demirci ile ilgili yapılan yayınları ve Alman devletinin duyarsızlığını eleştiren haberleri dile getiren katılımcılar, 43. Haftaya Alman medyasının yoğun ilgisine de işaret ederek, kamuoyu oluşturmada önemli adımlar atıldığı ve bunun da “bu sefer Adil’i alacağız” duygusunu güçlendirdiğini dile getirdiler.