ESP: Êzidi halkı yalnız değildir

ESP: Êzidi halkı yalnız değildir

ANKARA (05.080.2014)- Ezilenlerin Sosyalist Partisi Genel Merkezi, IŞİD’in işgali altındaki Êzidi halkına desteğini açıkladı.

ESP’den yapılan yazılı açıklamada, Rojava’da ağır darbe alan IŞİD çetelerinin Şengal’e saldırarak alanını genişletmeye çalıştığı belirtildi.

KDP peşmergelerinin kenti terkmesini eleştiren ESP, “Êzidi halkının bu saldırı karşısında dağlara kaçmak zorunda kalması Güney Kürdistan yönetiminin acz içerisinde olduğunu göstermektedir. Güney Kürdistan yönetimi Şengal’i IŞİD’e bırakarak tarihi bir hata içerisine girmiştir” dedi.

YPG ve HPG güçlerinin Şengal’i savunmaya gittiğini hatırlatan ESP, “IŞİD vahşeti Ortadoğu’da emperyalistlerin yardımıyla ve Türk devletinin hedef göstermesiyle yol almaktadır. Şengal bölgesine saldırının daha önceden Türk devletinin ikinci Kandil olarak hedef göstermesi sonrasına gelmesi, hem Êzidilerin katledilmesi hem de IŞİD’e dolaylı destek anlamına gelmektedir” dedi.

Şengal’i savunmanın, Rojava devrimini savunmakla eşdeğer olduğunu ifade eden ESP, “Şengal, Kürt ve Êzidi halkları için tarihsel değeri olan bir kenttir. Bölgede IŞİD karanlığına karşı Rojava devrimini savunmak için gösterilen duyarlılık Şengal için de gösterilmelidir. İnsanlık suçu sınırını çoktan aşan IŞİD terörüne karşı insanlığı savunmak, Êzidi halkını savunmak dünya halklarının üzerinde tarihsel bir görev olarak durmaktadır. ESP olarak Êzidi halkının yanında olduğumuzu ifade ediyor, tüm halklarımızı IŞİD karanlığına karşı Êzidi halkının yanında yer alarak enternasyonal dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.