Fas Zindanlarında Devrimci Tutsaklardan Açlık Grevi

Fas Zindanlarında Devrimci Tutsaklardan Açlık Grevi

 

BERLIN (30.12.2014)– Devrimci faaliyet yürüten sistem muhaliflerinin her türlü baskıya maruz kaldıkları Fas’ta, zindanlardaki tutsaklar baskılara karşı direniyor. Tutsaklardan Aziz El Khalfaoui ve Redouane Elhadimi açlık grevi yaparken, diğer tutsaklardan da dayanışma açlık grevleri yapılmış.

Fas Direnişi (Maroc Resistance) adlı örgütten yapılan açıklamaya göre, 24 Nisan 2014’ten beri tutsak olan Aziz El Khalfaoui ve Redouane Elhadimi hapishanelerdeki baskılara karşı 3 Aralık 2014’te açlık grevine başladılar. Her iki politik tutsak, devrimci tutsakların günlük olarak uğradıkları tacizlere, saldırılara ve hapishanelerde uygulanan tecrit saldırısına, ziyaret ve telefon yasağına son verilmesi ve eğitime devam etme hakkı talebiyle açlık grevini girmişlerdir.

Aziz El Khalfaoui 24 Aralık günü gardiyanların vahşice saldırısına uğrar ve aldığı darbeler sonucu bilincini yitirir. Hareket ve konuşma yeteneği açlık grevinden dolayı sınırlanan Aziz El Khalfaoui ve Redouane Elhadimi bir kaç gün önce açlık grevini durdurmuşlar.

Marok Resistance, Aziz El Khalfaoui’ye yapılan fiziksel saldırıyı protesto ederken, Fas hapishanelerinde büyük baskılara maruz kalan politik tutsakların uluslararası alanda sahiplenilmesi çağrısında bulundu.

Aziz El Khalfaoui ve Redouane Elhadimi, 20 Şubat’ta yapılan öğrenci eylemlerinde aktif rol aldıklarından dolayı tutuklandıklarını belirten Marok Resistance, tutsakların Maocu çizgide faaliyet yürüttüklerini belirtt.