Faşizme Geçit Yok

Faşizme Geçit Yok

Mannheim (11.09.2015) – Başta Cizre olmak üzere  Kürdistan’ın bir çok yerindeki katliam girişimlerine karşı Almanya’nın Mannheim kentinde  Demokratik Güç Birliği  tarafından miting düzenlendi.
AKP Hükümetinin özerklik ilanlarından sonra başlattığı savaşı durdurmak içim yürütülen mücadelenin Mannheim kentindeki ilk ayağı olarak 11 Ekim Cuma günü şehir meydanında 2000 kişinin katılımıyla bir miting düzenlendi. Sonrasında ise  12 Ekim Cumartesi günü korsan bir şekilde yapılan eylem hem Cizre’deki saldırıları protesto etmek, hem de Almanya’daki Ülkü Ocakları, Osmanlı Ocakları gibi faşist güruhların önceliğinde örgütlenen mitingi engellemek amaçlıydı. Alman Polisinin sert müdahalesine karşı eylem kararlılıkla sürdürülmüştü. Almanya’nın Hamburg ve Berlin şehirlerinde olduğu gibi Mannheim’da da faşistler başta Kürt işverenlerin iş yerleri olmak üzere Kürt halkına mensup olanlara saldırılarda  bulundular. Yurtsever ve sosyalist gençliğin örgütlü tavrıyla bu saldırılar başlar başlamaz geri püskürtüldü.
Bugünkü eylemde Alman devletinin Nazi fikirlerinden farksız olan bu faşizan eylemlere müsaade etmesi ve süren saldırılara karşı gerçekleştirildi. 1300 kişinin katıldığı bu eylemde katılan örgütlerin temsilcileri AKP faşizmine  Kürdistan başta olmak üzere Türkiye’de ve Avrupa hiçbir şekilde müsaade etmeyecekleri konusunda kararlılıklarını açıkladılar.