Faysal Sarıyıldız Halkla Buluştu

Faysal Sarıyıldız Halkla Buluştu

Ulm (07.05.2016) – Ulm’da düzenlenen ve salonun tıka basa dolduğu halk toplantısına HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve NAW-DEM’den Eşbaşkan Yardımcısı Bahattin Doğan konuşmacı olarak katıldı.

Bir dizi temaslarda bulunmak ve halk toplantılarına katılmak amacıyla Almanya’ya gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız,  Kürdistanlılar ve Türkiyeliler tarafından büyük ilgi görüyor, düzenlenen halk toplantısına  Ulm’da iki yüz  kişi, DGB Sendikasının salonundaki toplantıya katılarak, halkların gözünde “Cizre direnişinde bir kez daha destan yazan” milletvekilini dinleme şansı buldu.

Hafta içi olmasına karşın, salonun tamamen dolduğu ve çok sayıda kişinin ayakta dinlemek zorunda kaldığı halk toplantısı, HDK ve DGBP Ulm Bileşenleri (AGİF, SKB, NAV-DEM, SYKP, ATİF, Yeni Kadın, ADHF) tarafından düzenlendi.

Kardeş Aile Projesi

Ağırlıklı olarak “Kardeş Aile Projesi” tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantılara katılan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın yanı sıra, Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Örgütlenme Komisyonu Üyesi ve Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) Eşbaşkan yardımcısı Bahattin Doğan da katılarak, özellikle HDK-A hakkında bilgilendirmede bulundu. Toplantının moderatörlüğünü ise HDK-A Örgütlenme Komisyonu Üyesi ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) temsilcisi Hüseyin Şenol yaptı. DKTM Eşbaşkanı Aynur Işık da divanda yer aldı.

HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız kampanya ile bilgi vererek “Cizre’de yüzlerce yetim var. Son saldırılarda yaşamını yitiren onlarca insan, evliydi. Eşleri, çocukları, yakınları şu an ortada kalmış durumda. Binlerce ev yıkılmış, içine girilemez durumda. Halen yüzlerce çocuk yalın ayak sokakta kalıyor” diye konuştu.

Sarıyıldız, destek konusunda Avrupa’da yaşayanların zaman geçirmeksizin Cizre’de bir kardeş aile belirleyebileceğini ifade ederek, belirlenecek kardeş ailelerin kiralarının belli bir süre de olsa karşılanabileceğini söyledi. Yine Cizre için gönderilen gıda yardımlarının düzenli bir şekilde dağıtımında yeterli iş gücü bulmakta zorluk çekildiğini kaydeden Sarıyıldız, özellikle gönüllü gençlerin desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Sarıyıldız, kardeş aile kampanyasına katılmak isteyenlerin tüm Avrupa’da DKTM’den bilgi alabileceğini söyledi. Yardım etmek isteyenler DKTM’ler aracılığıyla aile(ler) ile tanışıyor ve bu aşamadan sonra DKTM’ler aradan çekiliyor.

Sarıyıldız, çağrısında şunları kaydetti: “Nasıl ki Kobanê sürecinde seferberlik ruhu ile Kobanê’nin yaraları sarıldıysa, Cizre için ve diğer yıkıma uğramış diğer Kürdistan kentleri için de bu yapılmalıdır. Ama şuan en acil ihtiyaç duyulan yer Cizre’dir. Cizre yüz binlerce top mermisiyle yok edilmeye çalışıldı. Cizreli çocuklar, tüm demokratik ve yurtsever kamuoyunun yardımlarını bekliyor. Devlet halkımızı dilenci pozisyonuna düşürmek istiyor. Ama halkımız onurludur. Direnir ama çok ciddi yaşamsal sorunlarla karşı karşıyadır.”

Hüzünlü anlar

Sarıyıldız’ın yanında getirdiği ve sinevizyon aracılığla gösterilen Cizre’yi anlatan on dakikalık video görüntüleri, salonda hüzünlü olduğu kadar öfkeli anların yaşanmasına neden oldu. Gözlerde biriken yaşlar, inadına akıtılmadı.

Bahattin Doğan, Aynur Işık ve Hüseyin Şenol da Kardeş Aile Projesi’ne katılım için çağrılarını sürekli ninelediler. Bir aile için aylık 150 Euronun belirlendiğini belirten konuşmacılara, bu miktarın çoğu kişi tarafından verileceği belirtilirken, durumu müsait olmayanlar ailelerin ise, bir kaç aile ile bir araya gelerek yardımda bulunabileceği vurgulandı.

Erdoğan Yargılansın ve Tatil Boykotu Kampanyaları

Toplantıda, SYKP’nin dört aydır sürdürdüğü “Erdoğan Yargılansın” ve AGİF ve çok sayıda kuruluşun ortaklaşa yürüttüğü “Türkiye’ye Turizm Boykotu” kampanyası üzerine bilgilendirmede bulundu.

Yine Ulm polisi ve savcılığının, gösterilerde atılan ve yazılan “Terörist Erdoğan” sloganı nedeniyle uygulandığı baskı, kestiği cezalar protesto edilerek, kurulan komiteye ve imza kampanyasına destek verilmesi istendi.

Toplantıda açılan stantlarda, hem “Erdoğan yarılansın” hem de Ulm şehir idaresine karşı açılan imza formları katılanlarca imzalandı. Faysal ve Doğan da, bu çalışmaları değerli bulduklarını belirterek, imza metinlerin imzaladı.

HDK Avrupa

Kuruluş aşamasında bulunan HDK Avrupa’nın çalışmalarına değinen NAV-DEM Eşbaşkan Yardımcısı Bahattin Doğan “HDK-A’nın kurulması geç kalınmış bir çalışmadır. Daha önce kurulabilseydi, burada da sesimiz çok güçlü çıkacaktı” derken, HDK-A’nın Türkiye ile istişare içinde çalışacağını söyledi. Doğan, HDK-A’nın kem Türkiye’ye yönelik faaliyetleri olmakla birlikte, buraya yönelik, burada yaşamaktan dolayı kaynaklanan sorunlara da aynı değerde yaklaşacağını belirtti.

Kürtçe ve Türkçe olarak iki dilde gerçekleştirilen toplantının ikinci bölümünde, konuşmacılar kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar. Faysal ve Doğan, Bodensee ve Münih’te de görüşme ve toplantılar gerçekleştirmek üzere Ulm’da ayrıldılar.

HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, Die Linke Eşbaşkanı Bernd Riexinger ile bir görüşme yaptı. Görüşmeye NAV-DEM temsilcisi Bahattin Doğan ile Die Linke Baden Württemberg yöneticilerinden Bernhard Strasdeit de katıldı.