“Frankfurt ve Hanau’da Çapulcu Zamanlar” galası

“Frankfurt ve Hanau’da Çapulcu Zamanlar” galası

FRANKFURT (19.05.2014)- Getto Sinema Kolektifi’nin hazırladığı ve Taksim Gezi Parkı’ndaki Haziran ayaklanmasını anlatan “Çapulcu Zamanlar” belgeseli Frankfurt ve Hanau’da kitlelerle buluştu.

Frankfurt Dostluk ve Dayanışma Derneğinin 11 Mayıs günü organize ettiği ilk gösterimde 80 civarında izleyici katıldı.

Film başlamadan önce Gezi şehitleri şahsında tüm dünyada demokrasi ve devrim uğruna şehit düşenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Film gösteriminden sonra önce AvEG-Kon Eş Başkanı Baki Selçuk Gezi süreci ve HDP’nin oluşum sürecini değerlendirdikten sonra ABDEM’in gelecek perspektiflerini anlattı.

Ardından belgesel filmin yönetmeni Kenan Ağbulut ile yapılan söyleşide canlı tartışmalar yaşandı. Yönetmen Kenan Ağbulut, filmin yapımıyla ilişkin koşulları anlattıktan sonra Gezi sürecinden sonra siyasi atmosferde yaşanan değişimleri belirtti.

Frankfurt Dostluk Dayanışma Derneğinin desteklediği ikinci gösterim Hanau Kürt Kültür Merkezi ve AGİF Hanau tarafından 16 Mayıs akşamı düzenlendi.

Kürt Kültür Merkezinde yapılan gösterimde Gezi şehitleri şahsında Kürdistan, Türkiye ve dünyada devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler anısında bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Gösterim sonrası Filmin yönetmeni kısa bir sunum yaptıktan sonra izleyicilerin sorularını cevapladı. Birçok izleyici Gezi sürecinden sonra oluşan HDP’nin çalışmalarına olumlu baktığını belirtti. Bazı izleyiciler Gezi süreciyle birlikte Kürdistan devrimiyle Türkiye devriminin ortaklaşma ihtimallerinin arttığını söyledi.