Frankfurt’ta kitlesel Serkan Tosun anması

Frankfurt’ta kitlesel Serkan Tosun anması

FRANKFURT- MLKP Rojava şehidi Serkan Tosun, 6 Ekim Pazar günü Frankfurt Mezopotamya Kültür Merkezi dernek lokalinde 150’yi aşkın kişi tarafından anıldı.

Frankfurt Mezopotamya Kültür Merkezinde Ey reqîp marşıyla başlayan anmada Serkan Tosun şahsında Türkiye, Kürdistan, Rojava şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

İlk sözü MLKP temsilcisi özet olarak şunları söyledi: “MLKP, kuruluşundan beri Türkiye ve Kürdistan halklarının ortak kaderinin birleşik devrimle belirleneceğini düşünüyor. Ne Türkiye devrimi Kürdistan’sız özgürlüğüne kavuşabilir, ne de Kürdistan devrimi, Türkiye devrimi olmadan bir başarı sağlayabilir. Kürdistan topraklarında gerçekleşen devrimle birlikte Kürt halkının üzerine düşen görevi yerine getirdi. Ancak Türkiye cephesinden bizler istenilen başarının sağlayamadık. Türkiye cephesinde Gazi ayaklanmasıyla bir yerel ayaklanma yaratarak hedefimize dönük ilk adımı attık, ancak Türkiye’de Taksim ayaklanmasıyla birlikte gerçek bir toplumsal değişim yaşandı. MLKP, Taksim ayaklanmasına Türkiye’de bir devrimci cephe açma düşüncesiyle kilitlendi. MLKP’nin amacı Türkiye’de devrim yaparak Kürdistan devrimiyle birlikte birleşik bir devrim gerçekleştirmektir. MLKP bu bakış açısıyla kendisini Taksim ayaklanması esnasında ortaya koydu ve gereken bedeli ödedi. Tutuklanmaların ciddi bir kısmının bizleri kapsaması bu gerçeğin bir yansımasıdır.

Serkan yolda MLKP’nin Kürt devrimiyle örmek istediği birleşik devrimin ilk şehididir. Serkan yoldaş, sadece adanmış bir devrimci, örnek bir kişilik değildir. O, aynı zamanda bizlerin özgürlüğe götürecek yolun sembolüdür.

Serkan yoldaş, devrimci kişilik bakımından da özel bir öneme sahiptir. Gazi mahallesinden doğmuş ve büyümüştür, kendisini Ortadoğu halkların özgürlüğü için, Türk ve Kürt halkların özgürlüğü için ortaya koymuştur. Sistemin kendisine dayattığı bireyselliğe, yozlaşmaya, çürümeye ve kirliliğe inat onurlu ve özgür kişiliğini korumuştur ve tüm insanlığın özgürlüğü için Gazi mahallesinden Kürdistan topraklarına uzun bir yolculuğa gitmiştir. Onun direnişi, diğer Rojava şehitlerinin direnişi gibi bize örnek olmuştur.

Bugün Ortadoğu hakların kaderi, Türkiye ve Kürdistan halklarının kaderi Rojava’da belirleniyor. O yüzden MLKP Rojava devrimini savunmak için bedel ödüyor. MLKP, herkesi, Rojava’ya fiilen ve maddi olarak desteği çağırıyor.”

Anma için özel hazırlanan 10 dakikalık sinevizyonda Serkan Tosun ile mücadele arkadaşlarının konuşmaları duygulu anlar yaşattı.

Sinevizyondan sonra söz alan bir katılımcı, Serkan Tosun ile birlikte Rojava’da mücadele eden bir başka MLKP militanının Serkan Tosun’nun mücadelesiyle ve ölümüyle ilişkin canlı izlenimlerini okudu.

Ardından söz alan Frankfurt halk meclisi temsilcisi, MLKP’nin, KCK’nin, YPG’nin’nin açıklamalırını önce okudu. Sonra da Serkan Tosun’un ailesinin, akrabalarının ve yoldaşlarının onunla ilişkin düşüncelerini ve duygularını düşüncelerini okudu.

Son sözü alan MLKP’li bir konuşmacı, Nazım Hikmet’in İspanya devriminde mücadele eden enternasyonal tuğaylarla ilişkin şiirlerinde alıntılar anlatarak Rojava devrimi ile İspanya’nın özgürlüğü için mücadele eden enternasyonal tugaylarla ilişkin paralellik çizdi.