Fransa ve Berlin’de MLKP’nin 21. Yılı kutlandı

Berlin KutlamaFransa’da coşkulu kutlamalar

MLKP’nin 10 Eylül 1994’de kurulmasının yıldönümü vesilesiyle Fransa’da coşkulu kutlamalar gerçekleşti.
Fransa’nın başkenti Paris’e bağlı Villiers le belle, Melun, La Cournev, Creil, Melun ve Mantes le jolie’de aynı anda kutlamalar düzenlendi.

MLKP şehitleri şahsında tüm devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla başlayan etkinlikte,  MLKP ve Komünist Kadın Örgütü adına  konuşmalar yapıldı. MLKP adına yapılan konuşmada, “Parti dünyanın yeni durumunda, tarihsel gelişmeyi eleştirel devrimci yöntemle çözümleyerek işçi sınıfını ve ezilenleri aydınlatacak, onları Marksizmin devrimci ruhuyla güncel biçimde buluşturacak teorik bir silah demektir” dedi.
MLKP’nin dünyanın yeni durumunda ezilenlere ve sömürülenlere umut olduğunu dile getirilen konuşma da, kadın devrimine de vurgu yaparak, MLKP’nin 21 yıllık süreçte defalarca sınandığını söyledi. “Ne emperyalist merkezlerin ne işbirlikçi rejim güçlerinin kesintisiz tasfiyeci planları ve saldırıları, komünist iradenin devrim ve sosyalizm için var olma hakkını kazanma savaşından döndürebildi” dedi.
Partimiz Rojava devrimin bir parçasıdır. Biz bu süreçte 10 yoldaşımızı şehit verdik. Rojava bizim devrimimizdir denilen konuşma da ” 20 temmuz günü “beraber savunduk beraber inşaa edeceğiz” şiarı ile yola çıkan Sgdf’li yoldaşlarımız korkunç katilamla karşıkarşıya geldi. Suruçta 33 yoldaşımızı kaybettik. Biz her koşulda Rojavayı savunmaya devam edeceğiz. Suruç’ta kaybettiğimiz yoldaşlarımızın hesabını soracağız” denildi.

Türkiye ve Kürdistan’ da yaşanan son sürece de değinilen konuşma da olağanüstü süreçlerden geçiyoruz denildi. “Saray darbesinin sınırsız şiddeti ile karşı karşıya halklar. Batı’da Hdp bürolarına saldırılar örgütlendi. Onlarca şehirde Hdo büroları yakıldı. Hdp yönetici ve üyeleri bu saldırılar esnasında yaralandı.Cizre’de 7 gündür sokağa çıkma yasağı getiren faşist rejim kürt halkına azgınca saldırıyor. Onlarca insan yaşamını yitirdi. Bugün kürt halkı direniyor. Cizre’de yaşanan direniş ruhunu Avrupa topraklarına taşımak bizim görevimizdir” denildi.

Komünist kadın Örgütü adına da bir konuşma yapıldı.Kadın devriminin yeni şafaklar yaratarak KKÖ ile canlı bir varoluş gerçekleştirdikleri ifade edilen konuşma da ” rojava devrimini kendi devrimi olarak gören partimiz, Serkan Tosun’dan, Halil Aksakal’a, Sibel Bulut’tan Ivana Hoffman’a bu tarihi direnişe ve yaşama sarılmayı sürdüreceğiz.Suruç’ta alçakça bir katliamda gencecik yoldaşlarımızı kaybetmiş olmanın acısı öfke ve hesap sorma bilinciyle pekişti.” Denildi.

KKÖ adına yapılan konuşmanın ardından Mlkp tarihinin anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Şiirler okundu. 6 yerde düzenlenen ve yüzlerce Insanın katıldığı etkinlikler müzik dinletileri ve türkülerle sona erdi.

Berlin’de kutlamalar

MLKP’nin 21. Yılı Berlin’de düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Kutlama’da Cizre halkının direnişi selamlandı.

10 Eylül günü yapılan kutlamada günün önemi üzerine yapılan kısa bir açılış konuşmasının ve saygı duruşunun ardından MLKP’nin mücadelesinden kesitlerin aktarıldığı bir film gösterimi yapıldı.

Film gösteriminin ardından söz alan MLKP temsilcisi, Cizre’de, Rojava’da, Türkiye ve Kürdistan’da savaş siperlerinde olan, zindanlarda mücadele bayrağın yükseklerde tutan tüm yoldaşları ve dostları selamladı.

MLKP’nin, burjuvazinin dünyada sosyalizmin, sınıf mücadelesinin bittiğinin ilan ettiği bir dönemde ortaya çıkan MLKP’nin 21. Yılında daha kararlı olduğunu belirtti. MLKP Temsilcisi, kuruluşundan günümüze MLKP’nin birçok badireler atlattığını, ancak her seferinde daha güçlü geldiğini vurguladıktan sonra, partinin örgütsel ve siyasal olarak belirgin özelliklerini anlattı.

Partinin son 1 yılına 5. Kongresini, Gençlik örgütünün kongresini, kadın güçlerinin konferans yaparak MLKP KKÖ’yü kurduğunu, Avrupa örgütünün 4. Konferansını yaptığını belirtti.

MLKP temsilcisinin ardından MLKP KKÖ’nün kutlamaya gönderdiği mesaj okundu.

Kutlamaya PYD Berlin, Komünist İnşa ve Nawdem katıldı.

Programa kalamadan ayrılmak zorunda kalan PYD Temsilcisi, MLKP’nin 21. Yılını kutladıklarını ve mücadelesinde başarılar diledi.

Konuşmalardan sonra kesilen 21. Yıl pastasının ardından bir sürede sohbetlerle devam eden kutlama etkinliği, Ivana Hoffmann festivali ve Ekim gecesi ile sonlandırıldı.