Fransa’da Alevi Kadınlar Kadına Şiddeti Tartıştı

Fransa’da Alevi Kadınlar Kadına Şiddeti Tartıştı

Paris (30.11.2015) – Bu yıl 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddet etkinlikleri Fransa’da bulunan bazı alevi ve yöre derneklerinde de gerçekleşti.

Paris’de Villiers Le Bel Anadolu Alevi Derneği’nde gerçekleşen panele Aveg-KON  Eşbaşkanı Safak Arabacı ve Psikolog Dilek Doğan katıldı. Panelde ilk sunumu gerçekleştiren Şafak Arabacı kadına yönelik şiddetle mücadele ve 25 Kasım tarihinin Mirabel kız kardeşlerle anılmasının siyasal nedenlerini anımsatarak sözlerine başladı. Arabacı, kadın yoldaşlaşması, kadınların Avrupa’da karşı karşıya kaldıkları şiddet nedenli psikolojik ve sosyal yıkım örnekleri üzerinden örgütlü mücadele gereğine vurgu yaptı. Sözlerini ‘Rojava’da, Türkiye ve Kürdistan’da mücadelemizin onurlu şehit kadınlarını selamlıyorum.’diyerek  bitirdi.

Daha sonra söz alan Psikolog Dilek Doğan ise: şiddet nedir tanımı içerisinde siddetin biçimleri üzerine sinevizyon gösterimi eşliğinde bir sunum gerçekleştirdi. Kendisine şiddet nedenli gelen kadın hastalarının üzerinden örnekler vererek Paris’de yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen kadınların durumuna dikkat çekti.

Panel karşılıklı soru ve cevapların, tartışmalar yürütülerek sona erdirildi.

İkinci panel ise Paris’de bulunan Creil bölgesinde Nurhak Anadolu Kültürevi (NAKE) ‘nde gerçekleşti. SKB adına Nuray Kesik’in panelist olarak katıldığı panelde 25 Kasım ve Mirabeller’in mücadelesi kadına yönelik şiddet kapsamında ele alınarak tartışıldı. Kadına yönelik şiddetin nedenleri sonuçları, nasıl bir mücadele ve özsavunma tartışmaları üzerinden karşılıklı tartışmalarla panel sona erdirildi.

Fransa’nın Bordeaux kentinde Alevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele ise SKB Eşbaşkanı Esra Demir katıldı. Panel Mirabeller şahsında şiddete maruz kalarak ketledilen kadınlar şahsında saygı duruşu ile başladı. Açılış konuşmasının ardından bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Daha sonra sözü alan  SKB Eşbaşkanı Esra Demir ‘Ne yazık ki kadınların mücadele tarihi aslında katliamlar tarihi olarak tanımlanmak zorunda kalınıyor. Diktatörlere, erkek egemen sisteme ve sömürenlere karşı tavır geliştiren, tutum belirleyen,direnişe geçen ve mücadele eden kadınlara, reva görülen şiddet ve katliam oluyor.’ diyerek sözlerine başladı. Ortadoğu’da kadınların DAİŞ’e karşı verdikleri mücadele Türkiye ve Kürdistan’da geliştirilen özsavunma mücadelesi ve devlet katliamları,seçimler vb bir çok siyasal sürecin kadınların mücadelesi ile ele alan Esra Demir güncel olarak DAİŞ’e karşı mücadelenin artık Avrupalı kadınların da mücadele konusu olması gerektiğini Paris katliamının çok net gösterdiğini vurguladı. Çok geniş içerikte şiddetin biçimleri, aile içi şiddet, devlet şiddeti vs konularına gerçekleştirdiği konuşmada değinen Demir sorulan soruları yanıtlayarak program sona erdirildi.