Fransa’da Cumartesi Anneleri’yle dayanışma eylemleri

Fransa’da Cumartesi Anneleri’yle dayanışma eylemleri
PARİS (25.08.2018)- Fransa’da Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta buluşmasına destek olmak için eylemler düzenlendi. Paris ve Bordeaux’da yapılan eylemlere yüzlerce kişi katıldı. Eylemlerde İstanbul’da yapılan saldırı ve gözaltılar protesto edildi.
PARİS
Başkent Paris’te Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda 700 haftadır devam ettiği oturma eylemine destek eylemi yapıldı.
Paris’in Chatelet-Les Halles Meydanı’ndaki oturma eylemi devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.
HDK-Fransa, CDK-F, ACTIT, ODAK, BİR- KAR, FEDA, FUAF, TJK-F, SKB, ADHK, Partizan, SYKP, İCOR ve Proleter Devrimci Duruş gibi çok sayıda kurum temsilcilerinin katıldığı oturma eyleminde “Bizler unutmayacağız, bizler affetmeyeceğiz, bizler asla terk etmeyeceğiz” pankartı açıldı.
Cumartesi Anneleri’nin 23 yıldır devam eden direnişi selamlanan Paris’teki oturma eyleminde, kurum temsilcileri konuşmalar yaptı. Konuşmalarda, Türkiye’de gözaltında yaşanan kayıplara dikkat çekti. Eylemciler, failler yargılanana kadar direnişin süreceği mesajını verdiler.
Kayıplar ve Cumartesi Anneleri’nin mücadelesini anlatan yüzlerce bildirinin dağıtıldığı eylem, “Annelerin direnişi katilleri boğacak” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları ile son buldu.
BORDEAUX
Cumartesi Anneleri’nin 700. eylemine yapılan saldırı Fransa’nın Bordeaux kentinde protesto edildi. HDK’nin çağrısı ile Victoria Meydanı’nda düzenlenen eylemde gözaltında kaybedilenlerin fotoğrafları taşındı.
Eylemde Türkçe-Fransızca basın açıklaması okundu. HDK sözcüsü yaptığı konuşmada, “700 haftadır her Cumartesi Meydanı’nda gözaltında kaybedilen yüzlerce insanımızın fotoğrafını taşıyarak Türkiye’nin en uzun protestosunu sürdürüyoruz” denildi.
Açıklama da “700 haftadır güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen insanlarımıza ne olduğunu öğrenmeyi talep ediyor ve onları kaybedenlerin tarafsız ve bağımsız bir yargılama faaliyeti sonunda cezalandırılmasını istiyoruz” diye kaydedildi. Açıklamada, “Gözaltında kayıplara karşı mücadele yürüten bizler, hakikat adına, adalet adına ,vicdan ve insanlık onuru adına mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımızı unutmayacağız! Gözaltında kaybedenleri ve kaybedenleri koruyanları affetmeyeceğiz! Gözaltında kaybedilen evlatlarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz” diye belirtildi.