Fransa’da Eylemciler Sokakları Terk Etmiyor

Fransa’da Eylemciler Sokakları Terk Etmiyor

Fransa’da hükümetin Çalışma Yasası’nda reform ve antidemokratik 49,3 maddesi uygulamasına karşı Ülkenin önde gelen 7 sendikasının çağrısıyla bugün düzenlenen grev ve protestolarda yüzbinler katılırken, eylemciler ve polisler arasında çatışmalar yaşandı.

PARİS (19.05.2016) – Hükümetin darbe yaparak oylatmadan kabule ettiği yeni iş yasasına karşı sürekli eylem ve grevler örgütleme kararı alan sendikalar ‘’bu süreç daha bitmedi pes etmiyoruz yasa geri çekilen kadar mücadelemizi sürdüreceğiz’’ diyerek bugün de alanlara indi. Eylemciler ile polisler arasında çatışmalar yaşandı. Tren grevleri nedeniyle ulaşım felç oldu.

Paris saint Lazare. Tren raylarına inen yüzlerce işçi yolu bloke ederek eylemi yaptı.

SNCF demiryolları sendikası her hafta çarşamba ve Perşembe günleri grev yapma kararını hayata geçiriyor.

1

Eylemlerin başkenti Paris’ 68 rüzgârı

Fransa’nın başkenti ve eylemlerin şehri Paris’te on binler Notion meydanında saat 14’te bir araya geldi. Place d’Italie meydanına doğru yürüyüşe geçen kortej sloganlar”Retrait, retrait de loi El Khomri” ve pankartları ile yürüdü.

Eyleme katılan CGT ‘li içiler kaskları ve gaza maskeleri ile dikkati çekti. Gençlik öz savunma ile kendilerini donatırken görüntüleri ile 68 ruhu tekrar Paris sokaklarında mesajı verdi.

Yürüyüş güzergâhı üzerinde bulunan sosyalist Parti büroları protestolardan nasibini aldı. Eylemciler, Büroların camlarına yazılar yazdı, kolajlar yaptı ve bu yasa sizin sonunuzu hazırlıyor dediler

3

Boulevard Saint Marcel’de polis binlerce eylemciye göz yaşartıcı bombalarla saldırdı. Place d’Italie ye kortejin ucu yaklaşırken çatışmalar kısmen yavaşlamaya başladı. Çatışmalı eylemde gözaltına alınmalar yaşanmazken katılımın 100 bin civarında olduğu (CGT) sendikalarca açıklandı. Salı günü yapılan yürüyüşe 55 bin kişi katılmıştı. Gün geçtikçe eylemci sayısı ve eylemlerin niteliği yükselmeye devam ediyor.

Nantes kentinde yolar lastikler yakılarak bloke edildi. Saint-Nazaire 6000 kişiye ulaşan kortej 49,3 darbe yasasını ve yeni iş yasasını protesto ederken katılımcıların sayısı giderek artı

Toulouse kentinde saat 14.30 bir araya gelen işçiler iş yasasının geri çekilmesi için l’aéroport toulousain. Havalimanını bloke ettiler.

Lyon kentinde polis eylemcilere tomalarla saldırarak dağıtmak istedi. Fakat eylemciler geri adım atmadı.

Marseille kentinde valilik binası önünde yapılan eyleme 90 bin kişi katılırken çatışma yaşanmadı

Fransa’nın kuzeyinde ki iki büyük otoyol eylemciler tarafından trafiğe kapatıldı.

5

Süreç daha bitmedi

Tasarının meclisten geçmiş olması yasanın onaylandığı ve tartışmaların bittiği anlamına gelmiyor. Tasarının yasalaşması için senatoda da oylanması gerekiyor. Eğer sunulan taslakta bir değişiklik olursa taslak tekrar meclisin önüne gelecek.

Fransa’da Mart ayının başından beri işten çıkarmaları kolaylaştıran, sektörel toplu sözleşmeyi ortadan kaldırarak işçi sınıfının gücünü parçalayan, çalışma saatlerini uzatan yasaya karşı halk aylardır gece ve gündüz sokakları terk etmedi.

Fransa işçi sınıfı ve gençliği Burjuvaziye geri adım attırmak için elindeki tüm silahları sonuna kadar kullanmaya kararlı.

7