Macron’un Fransa’sı ‘Sarı yelek’ eylemleriyle sarardı

İçişleri Bakanı’nın yolların kapatılmasına izin verilmeyeceğini açıkladığı Fransa’da otoyolları kapatan binlerce “sarı yelekli” eylemci akaryakıt zammına tepki gösteriyor. Bir otomobilin çarpmasıyla bir gösterici hayatını kaybederken, ülke genelinde eylemlerde en az 47 kişi de yaralandı.

17 Kasım 2018 – Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ezilenlere yönelik saldırı politikaları devam ediyor. Benzine, doğalgaza yapılan aşırı zamlara gişeler de eklendi. Yoksulluğun ve işsizliğin önlenemez yükselişinden sorumlu patronların temsilcisi Macron’a karşı sarı yelek eylemi başladı.

  1. OpnMCrKbO4vBBZsO


Sosyal medya üzerinde organize olan “Sarı Yelekliler”, bütün gün boyunca ülkenin önemli otoyol ve diğer bazı yollarının bloke edileceğini açıkladı. İçişleri Bakanı ise izinsiz eylemlerde yolların kapatılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Ülkenin güneydoğusunda bulunan Savoie bölgesinde, 50 yaşındaki bir kadın gösterici, bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybederken, ülke genelinde eylemlerde en az 47 kişi de yaralandı.

  1. y-BPkWLycloJMjOY


 

Sosyal medya üzerinden örgütlenen “Sarı Yelekliler”in havalimanlarına giden yolları, otoyol bağlantılarını, otoyol gişelerini ve kavşakları bloke etme eylemleri devam ediyor.