Fransa’da Sarı Yeleklilerin eylemleri devam ediyor -FOTO-VİDEO GALERİ

Fransa’daki Sarı Yelekliler bir kez daha sokaktaydı. Başkent Paris’teki eylemcilere polis göz yaşartıcı gazla saldırırken, gözaltına alınanlar oldu.

29 Aralık 2018 – Fransa’da akaryakıt vergisine getirilen zammı protesto için başlatılan Sarı Yeleklilerin eylemleri bu hafta sonu da devam etti.
Başkent Paris’te göstericilerin toplanma noktası bu kez France Televisions ve BFM TV’nin merkez binasının yakınları oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifasını isteyen eylemciler, Fransız kanallarını sahte haber yapmakla suçladı. Tramvay hattını kapatan eylemcilere polis, göz yaşartıcı gazla saldırdı. Saldırıda gözaltına alınanlar oldu.
Paris’in yanı sıra Nantes ve Marsilya’da da eylemler düzenlendi. Eylemlere katılımın geçtiğimiz haftalara kıyasla düştüğü belirtiliyor. 22 Aralık’taki gösteriye 38 binden fazla kişinin katıldığı açıklanmıştı. En fazla katılımın kaydedildiği 17 Kasım’daki ilk gösterilerde yaklaşık 282 bin kişi yer almıştı. Net bir rakam açıklanmazken, katılımın gösterilerin başladığı günden bu yana en düşük seviyede olduğu vurgulandı. Ancak Sarı Yeleklilere destek veren işçi sendikaları ve siyasi gruplar, katılımın düşmesinde Noel ve yeni yıl tatilinin etkili olduğunun altını çiziyor.
Sarı Yeleklilerin eylemleri, akaryakıt zammını protesto amacıyla 17 Kasım’da başladı. Fransız hükümetinin politikalarının eleştirildiği geniş katılımlı eylemlere dönüşen gösterilerde, işçi, emekli ve öğrenci hakları gibi konularda talepler duyurulmaya çalışılıyor.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gösterileri dindirmek için ilk adım olarak akaryakıt zammını askıya almış, ardından da asgari ücrete 100 euro zam yapılmasını içeren bir paket açıklamıştı. Gösteriler sonucu Fransa’da 10 kişi hayatını kaybetmişti.

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

  1. Fransanın Rouen kentinde Sarı Yeleklilerin eylemine katılımın büyüklüğü hızlandırılmış bir video ile anlatıldı. – Video @NewsCompact – MacronDemiss
  2. Fransada Sarı Yelekliler, Montpellier St-Roch istasyonunda tren yolunu kesti. – MacronDemission GJ GiletsJaunes YellowJackets
  3. Fransız polisi Sarı Yeleklilerin eylemlerine biber gazı ile müdahaleye devam ediyor. – Video @GBernard77 – MacronDemission GJ GiletsJaunes Yellow
  4. sondakika BREAKING Fransa Parisde sokaklar yeniden ateşe verildi GiletsJaunes
  5. sarı yeleklilerin, yaktıkları yerlerin sembolik oluşu hep vurgulanan bir şeydi. bu sefer de merkez bankasının kapısını ateşe vermişler giletsjaunes
  6. BREAKING France Rouen, Tear Gas Democracy a policeman targets journalists️ GiletsJaunes Ac
  7. Paris – Des GiletsJaunes devant BFM, ils protestent contre le traitement médiatique du mouvement.
  8. Scenes in Rouen. GiletsJaunes ActeVII