Fransa’da sosyal adalet için genel grev ve genel eylem

Fransa’da sosyal adalet için genel grev ve genel eylem

Fransa’nın en büyük işçi sendikaları konfederasyonu CGT’nin çağrısı ile ülke genelinde blokaj, grev ve eylemler yapıldı. Eylemlerde sosyal adalet, adil vergi reformu ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi, gösteri hakkını kısıtlayan yasanın geri çekilmesi ve asgari ücretin artırılması talepleri öne çıktı.

CGT‘nin ‘’ Sosyal adalet’’ için ‘’genel grev ve genel eylem’’ çağrısına yüz binler cevap verdi. Sarı Yeleklilerin, öğrencilerin ve partilerin katılarak destek verdiği eylemde grev ve blokajlar sabah erken saatlerde başladı. İşçiler tekellerin büyük karlar elde ettiği iş merkezlerinin önünde grev ateşleri yaktı. 200 kentte büyük yürüyüşler yapıldı. Bazı kentlerde polis ile eylemciler arasında sıcak anlar yaşandı.

SARI YELEKLİLERDE EYLEMLERE KATILDI

Farklı kentlerde düzenlenen yürüyüşlere Fransa genelinde 300 bin kişi katıldı. Başkent Paris’teki yürüyüş 30 bin kişinin katılımı ile büyük şehir belediyesi önünde başladı. Eylemde Sarı Yeleklilerin, öğrencilerin ve kadınların yüksek katılımı dikkat çekti. Eyleme ayrıca Solidaires, le NPA, le PCF, la France insoumise, Attac, gençlik organizasyonları (l’Unef, l’UNL la Jeunesse ouvrière) ve göçmen kurumları katıldı.

Concorde meydanına doğru yürüyüşe geçen kitle sık sık ‘’Macron İstifa’’,’’Macron Patronların başkanı Seni evinden almaya geliyoruz’’,’’ büyükleri vergilendirin’’,’’300 Euro zam’’,’’ Macron ve zenginler halkın parasını geri verin,’’ sloganlarının yazılı olduğu dövizler taşındı, sloganlar atıldı. Eylemlerde süresiz genel grev çağrıları yapıldı.

CGT genel sekreteri Philippe Martinez eylem anında basına verdiği demeçte vergide adalet istediğini söyledi. Martinez ,’’bugün bu eylemde 30’u aşkın bölgeden katılımcılar var. Kimisi kırmızı yelekli kimisi sarı. Tüm renkleri sayamayacağım ama taleplerimiz ortak. Beklentimiz adil vergi, daha az TVA ve daha fazla kamu hizmeti. Sarı Yeleklilerle yakınlaştığımız anlar bunlar. Cinsiyetçi, ırkçı, homofik açıklamalar yapanlar küçük bir azınlıktır’’ dedi.

Yürüyüş boyunca yer yer eylemciler ve polis arasında gergin anlar yaşandı. Fransa parlamentosuna yakın olan Concorde meydanında polis eylemcilere gaz ile saldırdı, kısa süreli çatışmalar yaşandı.

İŞÇİLER ALIŞVERİŞ MERKEZİNİ BLOKE ETTİ

Bazı işyeri ve okullarda blokaj eylemleri de gerçekleştirildi. Paris ‘in enternasyonal et ve sebze toplu alışveriş merkezi olan Rungis sabah saat 4’te işçiler tarafından bloke edildi.

Paris dışında Lyon, Marseille, Lille, Bordeaux, Rennes, Nantes, Amiens, Caen, Havre, Nancy, Strasbourg, Toulouse kentlerinde kitlesel gösteriler oldu. Nantes kentinde havaalanına giden yol bloke edildi.

CGT Mart ayında ortasında tekrar bir grev organize edebileceğini ifade etti.