Gazeteci Meşale Tolu’ya Özgürlük!

Gazeteci Meşale Tolu’ya Özgürlük!

HABER MERKEZİ(18.05.2017)- ETHA çevirmeni ve gazeteci Meşale Tolu’nun 1 Mayıs öncesi 30 Nisan’da İstanbul’da ESP ve SGDF’ye yönelik operasyonda gözaltına alınarak 6 Mayıs’ta tutuklanmasının hemen ardından, AvEG-Kon güçleri, Alman medyası ve gazeteci örgütleri, Alman devleti yetkilileri, “Meşale Tolu’ya Özgürlük” talebini güçlü bir şekilde gündeme taşıdı. Ulm, Stuttgart ve Düsseldorf’ta düzenlenen yürüyüş ve mitinglerde AvEG-Kon güçleri, Meşale Tolu’ya özgürlük talebini yükselttiler…

 

ULM: “MEŞALE İLE DAYANIŞMA KOMİTESİ” VE HDK-A’DAN EYLEM

Meşale Tolu’nun doğup büyüdüğü Almanya’nın Ulm kentinde Halkların Demokratik Kongresi-Ulm ve “Meşale ile Dayanışma Komitesi”nin çağrısıyla yapılan mitingde Meşale Tolu’nun derhal serbest bırakılması talebi yükseltildi. Mitinge,  Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), AGİF, Young Struggle, ADHF, ATİF, Laichingen Barış İnisiyatifi, SYKP, NAV-DEM, DİDF’in de aralarında olduğu göçmen örgütlerinin yanı sıra MLPD, Jusos, SPD, Piraten, Linke temsilcileri katıldı. Alman medyasının yoğun ilgi gösterdiği eylemde yapılan konuşmalarda Tolu’nun derhal serbest bırakılması istendi.  Yeşiller Federal Milletvekili Ekin Deligöz de yaptığı konuşmada, Deniz Yücel’in tutuklanmasını da hatırlatarak, Türk hükümetinin basın üzerindeki baskılarını eleştirdi.

STUTTGART: “FEIHEIT FÜR MEŞALE TOLU”

Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen yürüyüş ve mitingde Kürt televizyon kanallarının kapatılması protesto edilirken, Türkiye’de tutuklu bulunan ETHA çevirmeni ve gazeteci Meşale Tolu’ya özgürlük istendi. Stuttgart Hayır Platformu, HDK Stuttgart ve Demokratik Güçbirliği’nin birlikte organize ettiği yürüyüş ve mitingde “Meşale Tolu’ya özgürlük”, “Freiheit für Meşale Tolu” dövizleri taşındı. Alman gazeteciler Meşale Tolu ve Deniz Yücel’in yanı sıra Türkiye’deki tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması istendi.

“ALMAN DEVLETİ TÜRK DEVLETİYLE İLİŞKİLERİNİ KESMELİ”

Mitingde bir konuşma yapan Meşale Tolu’nun halası, “Alman devleti ve AB ülkeleri insan haklarını ihlal eden Türk devletiyle her türlü işbirliğini bitirip tavır alması gerekir. Sadece Meşale Tolu değil Deniz Yücel başta olmak üzere bütün tutuklu gazeteciler serbest bırakılmalı.” dedi.

DÜSSELDORF: “AVRUPA ERDOĞAN’DAN DESTEĞİNİ KESMELİDİR”

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Kürt televizyonlarını kapatmak isteyen Fransız Eutelsat şirketini protesto eyleminde Young Struggle (YS) Temsilcisi Rohat Özgür,
yaptığı konuşmada Türkiye’de Alman vatandaşı olan gazeteci ETHA çevirmeni Meşale Tolu’nun tutuklanmasını kınadı.