GİK-DER 28. Olağan Kongresini gerçekleştirdi

GİK-DER 28. Olağan Kongresini gerçekleştirdi

Londra’da 1991 yılından bu yana göçmen emekçiler arasında faaliyet yürüten GİK-DER, 28. Kongresini başarıyla gerçekleştirdi.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvE-Kon) üyesi GİK-DER (Göçmen İşçiler Kültür Derneği) 4 Kasım’da 28. Kongresini gerçekleştirdi. Kongreye AvEG-Kon Eş Başkanı Baki Selcuk, HDK-A MYK üyesi ve Londra Eş Sözcüsü Serpil Arslan’da katıldı.

Açılış ve Kasım ayı şehitleri şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler için yapılan saygı duruşunun ardından divan seçimine geçildi.

Katılımcıları selamlayan AvEG-Kon Eş Başkanı Selcuk, siyasal gelişmeleri değerlendirdi. Selcuk, Türkiye ve Kürdistan’da faşist diktatörlüğün saldırılarına değindi ve Rojava devrimini işgal saldırılara karşı korumanın enternasyonal devrimcilerin de görevi olduğunu belirtti. HDK-A çalışması ve Avrupa ülkelerinde yürütülecek olan ırkçılığa karşı kampanya hakkında da bilgi veren Selcuk, örgütlülüğün önemine vurgu yaptı ve üyelere GİK-DER’i büyütme çağrısı yaptı.

HDK-A MYK üyesi Serpil Arslan’da kongreyi selamlayarak, HDK-A çalışmasının önemini anlattı ve 1 Aralık’ta yapılacak 1. Olağan kongresine dikkat çekti.

GİK-DER’in son bir yıllık faaliyetleri hem yazılı rapor olarak ve hem de sinevizyon ile yansıtıldı. Londra’da son bir yılda da önemli çalışmalara imza atmış olan GİK-DER’in faaliyetleri üyeler tarafından değerlendirildi ve eksiklikler vurgulandı.

Irkçılığa karşı sunulan tebliğ üzerine yapılan tartışmaların ardından yeni yönetimi seçen kongreye Kürt Halk Meclisi, Kırkısrak Dayanışma Derneği, DAY-MER ve Tilkililer Derneği de mesajlarını sundu.