GİK-DER 7.Kültür ve Sanat Festivali Başladı

GİK-DER 7.Kültür ve Sanat Festivali Başladı

Londra (15.04.2015) – Aveg-Kon’a bağlı olarak Londra’da çalışmalarını sürdüren Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GİK-DER)’in Ezidilere atfettiği 7. Kültür ve Sanat Festivali dernek lokalinde gerçekleştirilen resepsiyon ile başladı.  Festivalin ismi “Yüzünü Güneşe Dönen Ezidiler”.

Dernek Lokalinde gerçekleşen resepsiyonda ilk olarak GİK-DER Yönetim Kurulu adına başkan Helin Peköz söz aldı. GİK-DER’in 24 yıldır Londra’da Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenlerin kültürel ve siyasal sorunlarına yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirten Peköz, son 7 yıldır ise bu çalışmalara Kültür ve Sanat Festivali eklediklerini belirtti. Festivalin startını Ezidiler için tarihsel bir gün olan “Çarşema  Sor” bayramında bilinçli olarak verdiklerini ekleyen Peköz, Ortadoğunun bu kadim halkının onlarca katliama uğradığını belirterek, Ezidilerin sesini sizlerle buluşturmak istiyoruz dedi.

Resepsiyonda daha sonra Ezidiler hakkında hazırlanmış iki kısa sinevizyon filmi gösterildi.

Sinevizyon gösterimini kurum temsilcilerinin festivali selamlayan kısa konuşmaları izledi. İlk olarak, Mayıs ayında İngiltere’de yapılacak yerel seçimlere TUSC (Sendikacılar ve Sosyalistler Koalisyonu) adına katılan Tottenham adayı Jenny Sutton ve Hackney South adayı Brian Debus söz aldı. Konuşmacılar, İngiliz hükümetinin özelleştirme ve kesinti politikalarını eleştirerek, Festivale başarılar dilediler.

Onları, Britanya Alevi Fererasyonu, Roj Women ve Britanya Halk Meclisi, SKB, YÇKM, Cem Evi, Daymer yöneticilerinin konuşmaları izledi. Ayrıca bir etkinlik için Londra’da bulunan Alevi dedesi Mehmet Yüksel ile Hackney Refugee Form’dan Ali Aksoy’da birer konuşma yaptılar. Yöre derneklerinden ise Koçgirililer Derneği ve Tilkililer Derneği geceye katılarak desteklerini sundular.

Konuşmaların ardından Grup Raye sahne aldı. Kürtçe ve Zazaca ezgiler seslendiren grup, parçalarıyla geceye renk kattı.

Çekilen halayların ardından resepsiyon festival etkinliklerinin çağırısıyla son buldu. Pazar gününe kadar çeşitli etkinliklerle sürecek Festivalde, dernek lokalinde bir de Ezidileri anlatan resim sergisi açıldı. Sergi festival süresince GİK-DER’de izlenebilecek.