Gik-Der 8.Kültür ve Sanat Festivali Başladı

Gik-Der 8.Kültür ve Sanat Festivali Başladı

Londra (12.05.2016) – Göçmen İşçiler Kültür Derneğinin (GİK-DER) düzenlediği Kültür ve Sanat Festivali, 8.kez start aldı.

AvEG-Kon’a bağlı olarak Londra’da çalışmalarını sürdüren Gik-Der, sekiz yılına giren Kültür ve Sanat Festivali, bugün yapılan resepsiyon ile başladı.

Halklarımızın tarihinde onurlu izler bırakmış olan değerli aydın ve sanatçılara adanan festivalin bu yıl ki konuğu; Yılmaz Güney.

Festival programı çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerle Yılmaz Güney’in yaşamı, sanatı, politik duruşu anlatılacak, tartışılacak ve genç kuşaklara bir kez daha hatırlatılacak.

Festivalin açılış resepsiyonu bu gece dernek lokalinde düzenlendi. Dernek üyeleri ve dostlarının yanı sıra çeşitli demokratik kitle örgütleri temsilcilerinin de katıldığı resepsiyon, Festival Komitesi adına yapılan konuşmayla başladı.

Konuşmada ;”Bundan 8 yıl önce alternatif kültür ve sanatın temsilcileri olan devrimci, ilerici aydın ve sanatçıları anmak, yeni kuşaklara tanıtmak ve mücadelelerinden öğrenmek amacıyla başlattık festivalimizi.  Bundan dolayı festivallerimizi sırası ile; İlkini devrimci şair Nazım Hikmet e, ikincisini komünist şair ve yazar Kutsiye Bozoklar‘a, üçüncüsünü Karadeniz’in hırçın çocuğu Kazım Koyuncu‘ya, dördüncüsünü Ermeni aydın ve yazar Hrant Dink‘e, beşincisini Kürt aydın ve yazarlar Ape Musa ve Cigerxwin‘a, altıncısını Anadolu’nun baş eğmez ozanlarından Pir Sultan Abdal ve yedincisini Mezopotamya’nın kadim halklarından Ezidiler’e adadık. Bu yıl 8.sini düzenlediğimiz Gik-Der Kültür ve Sanat Festivalinin teması, Çukurova’nın yağız delikanlısı, sinemanın Çirkin Kral’ı Yılmaz Güney.

Toplumsal yapımızın en yalın ve gerçek görüntüsü ile halkın geleneksel yaşantısını, töreyi, haksızlığı, emeği sınıf mücadelesinden ayrı tutmadan yoksulluğu, dönemin tüm dinamikleri ile birlikte içinde barındıran bir sanat anlayışı ile harmanlayan hümanist, devrimci ve bir sinemacı olarak yediden yetmişe tüm kuşakların yüreklerinde önemli bir yer edinmiştir” denildi.

Gecede ikinci konuşmayı Gik-Der Yönetim Kurulu adına Helin Peköz yaptı. Peköz kısaca Gik-Der’in 25 yıllık tarihine değindikten sonra Kültür ve Sanat Festivali’nin anlam önemi üzerine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Yılmaz Güney’i anlatan kısa belgesel filmin gösterimi ile devam eden gecede son olarak MusicAvesta müzik dinletisi sundu.

MusicAvesta’nın seslendirdiği ezgilerle katılımcılar birlikte türküler söyledi ve çekilen halaylarla gece sona erdi.

1 4

3