Gik-Der 8.Kültür ve Sanat Festivali Sona Erdi

Gik-Der 8.Kültür ve Sanat Festivali Sona Erdi

Londra (22.05.2016) – Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GİK-DER)’in düzenlediği ve bu yıl Yılmaz Güney’e adanan 8.Kültür ve Sanat Festivali, düzenlenen Kültür gecesiyle sona erdi.

15 Mayısta Resepsiyon ile başlayan Gik-Der 8.Kültür ve Sanat Festivali, Yılmaz Güney’in kızı Elif Güney ve AvEG-Kon Eş Başkanı Şafak Arabacı’nın katılımıyla panel ve Arkadaş filminin gösteriminin yapıldığı etkinliklerle devam etmişti.

Bugün yapılan etkinlik, başta Yılmaz Güney olmak üzere ölümsüzleşenler için saygı duruşuyla başladı.

Festival komitesi adına Gik-Der Başkanı Helin Peköz’ün yaptığı konuşmanın ardından, Yılmaz Güney’i anlatan bir belgesel gösterimi yapıldı.

Belgeselin ardından Festival etkinlikleri için Londra’ya gelen Yılmaz Güney’in kızı Elif Güney söz aldı. Elif Güney konuşmasında, Yılmaz Güney’in sanata bakış açısını anlattıktan sonra, sanatın evrenselliğine ve değiştiriciliğine vurgu yaparak sözlerini bitirdi.

Suna Alan ve Grup Raye’nin seslendirdiği Kürtçe ezgilerinin ardından Gik-Der Çocuk Modern Halk Dansları Topluluğu bir gösteri gerçekleştirdi. Çocukların gösterisi, ailelerden ve katılımcılardan büyük alkış ve beğeni aldı.

Etkinlikte son olarak Grup Abdal sahne aldı. Sevilen ezgilerini seslendiren grup, halay parçalarıyla programını bitirdi.

 

Elif Güney

Elif Güney

Suna Alan ve Grup Raye

Suna Alan ve Grup Raye

4 5

Grup Abdal

Grup Abdal

6 7 8