Gik-Der’de 12 Mart Gazi Anması

Gik-Der’de 12 Mart Gazi  Anması

Londra (13.03.2016) – Aveg-Ko’a bağlı olarak Londra’da çalışmalarını yürüten Göçmen İşçiler Kültür Derneği (GİK-DER)’de bugün iki ayrı etkinlik gerçekleşti.

İlk olarak, her ay düzenli olarak yapılan Gik-Der kahvaltısıyla emekçi göçmenler güne merhaba dedi. Dost paylaşımların ve sohbetlerin odağı olan kahvaltının ardından 12 Mart Gazi Ayaklanması için hazırlanan programa geçildi.

“Gaziden Cizreye, Cizreden Sura katliamların hesabını soracağız” şiarıyla, Gazi katliamının 21 yıl dönümü nedeniyle Gik-Der’de bir anma etkinliği düzenlendi. Anma programı Gazi Komutanı Hasan Ocak şahsında Gazi ve 1 Mayıs mahallelerinde ayaklanmada ölümsüzleşenler anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Gik-Der Lokali Gazi Ayaklanmasını yansıtan direniş resimleriyle süslendi. Gazi ayaklanmasını anlatan sinevizyon gösteriminin ardından, şiir dinletisi gerçekleşti.

Anma etkinliğinde yapılan konuşmada; 12 Mart Gazi ayaklanması süreci anlatıldıktan sonra, Gazide Geziye, Cizre’den Sur’a, 21 yıldır devletin katliamlarından vazgeçmediği, ezilenleri ve toplumsal muhalefeti bu şekilde sindirmeye çalıştığı belirtilerek, “ancak bunun karşısında da diz çökmeyen, boyun eğmeyen hesap sormak için örgütlü gücünü büyüten Türk ve Kürt halkları var” denildi.